avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Mostenire

Buna seara,

Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns:

Matusa mea a decedat in Martie 2021.

In anul 2001, matusa mea a mostenit o parte din averea bunicului.(1/5 dintr-o casa)

In anul 2004 s-a casatorit cu unchiul meu. Acesta avea 2 copii inainte de casatorie, iar ei doi nu au facut copii.


Acum, unchiul meu, dupa moartea matusii nu doreste sa faca sucesiunea.


Daca el nu doreste sa faca succesiunea, intrebarea mea e:

Dupa moartea lui, copii lui, care nu sunt si ai matusii mele, au dreptul la mostenire, avand in vedere ca s-a casatorit cu matusa mea inainte ca Dansa sa mosteneasca 1/5 din casa?


Va multumesc frumos.

Daniel.









Ultima modificare: Marți, 1 Iunie 2021
ddaniel, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:07, 4 Iunie 2021
nu conteaza cand a mostenit matusa si cand s-a casatorit unchiul cu matusa, unchio mosteneste o cota din ce avea matusa la data decesului ei, acea cota va fi mostenita de copiii lui daca unchiul nu dezbate acun succesiunea.
Dar nu inteleg de ce va rugati de el si nu lamuriti acum lucrurile prin judecata.
ce rude are matusa, ce alti mostenitori sunt ?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
Buna seara,

Matusa are 4 frati.
Doar 2 frati au copii.

Multumesc frumos.

Seara buna.
toti 4 frati sunt in viata ?
sotul mosteneste o jumatate si restul, rudele ei.
jumatatea unchiului va fi mostenita de copiii lui.
Buna seara,

Da, traiesc toti.

Va multumesc frumos!
e alegerea dvs daca va complicati cu aceasta mostenire. Matusa avea oricum o cota mica si daca nu vorbim de o cota dintr-un conac, nu valoreaza mare lucru.
Cota asta mica se imparte intre unchi 1/2 si frati, 1/2. Fratii impart egal jumatatea asta din cincimea matusii, asa ca va dati seama cat de putin revine fiecaruia.
daca casa valoreaza 10 mii de euro sa zicem, matusa avea 2000 se imparte la 2, cate 1000 si mia asta la 4, adica 250 de euro de fiecare frate al matusii..
daca unchiul nu se de acord cu mostenirea, dupa ce luati incheierea de la notar, va adresati instantei. La final, daca castigati procesul, recuperati cheltuiala sub forma cheltuielilor de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Cota parte fiu neadoptat dupa deces mama si apoi sot, sotul fiind proprietar inainte de casatorie alex_sole alex_sole Buna seara, Situatia e urmatoarea: Unchiul avea casa pe numele lui de multi ani la momentul casatoriei cu sotia. Sotia unchiului a murit inaintea acestuia, ... (vezi toată discuția)
Mostenire unchi raluca-e raluca-e Unchiul meu din partea mamei a decedat , iar sotia dansului ( matusa mea) a decedat la interval de 2 saptamani. Unchiul si matusa nu au avut copii, iar matusa ... (vezi toată discuția)