avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore prestate in zi de sarbatoare legala, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore prestate in zi de sarbatoare legala, buna ziua, va rog sa-mi ...

ore prestate in zi de sarbatoare legala

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa platesc un salariat care in luna mai 2021 ( 160 de ore ) a lucrat 152 de ore in timp normal de lucru ( de luni pana vineri ), 8 ore in data de 03.05.2021 - zi sarbatoare
legala si a avut un liber de 8 ore in data de 21.05.2021 (zi lucratoare).
va multumesc!


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:50, 4 Iunie 2021
angajatul a solicitat un liber fara a mentiona ca a lucrat in data de 03.05.2021 - deci liber ca o zi fara plata.
in acest caz cum se procedeaza?
platesc 152 ore x 100% + 8 ore x 200% ?

dar in cazul in care solicita recuperare in contul zilei de 03.05.2021?
platesc 152 ore x 100% + 8 ore x 100% ?

multumesc!
Ultima modificare: Joi, 3 Iunie 2021
cristinast, utilizator
Sunt doua variante:
1. Fie lasă cererea inițială cum a fost formulată și depune o.noua cerere de recuperare/ compensare a zilei lucrate.

2. Fie modifica cererea inițială prin solicitarea compensării.
ok, modifica cererea initiala prin solicitarea compensarii,

plata se face 152 ore x 100% + 8 ore x 100%

sau

152 ore x 100 % + 8 ore x 200% ?

multumesc!
plata se face 152 ore x 100% + 8 ore x 100%
dar, orele prestate in zi de sarbatoare legala nu se platesc cu 200% indiferent de cate ore a prestat un salariat intr-o luna in program normal de lucru ( L-V)?
multumesc!

Alte discuții în legătură

Buna ziua. va rog sa îmi spuneti. dacă am un angajat care a ... PaulaArdelean34 PaulaArdelean34 Buna ziua. Va rog sa îmi spuneti. Dacă am un angajat care a lucrat in zi legala liberă, in data de 2.01. Îi da un spor de 100% Adică 2450/160=15,31x8 ... (vezi toată discuția)
Plata sarbatoare legala raly2a raly2a Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca sarbatorile legale sunt remunerate sau nu si daca sunt platite in baza carui articol din codul muncii. Multumesc ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare si orelor lucrate in zile de sarbatoare legala naepot naepot Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu cum este legal sa se faca plata unui salariat care a realizat ore suplimentare si ore in zi de sarbatoare legala. Ex. luna ... (vezi toată discuția)