Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore prestate in zi de sarbatoare legala, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore prestate in zi de sarbatoare legala, buna ziua, va rog sa-mi ...

ore prestate in zi de sarbatoare legala

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa platesc un salariat care in luna mai 2021 ( 160 de ore ) a lucrat 152 de ore in timp normal de lucru ( de luni pana vineri ), 8 ore in data de 03.05.2021 - zi sarbatoare
legala si a avut un liber de 8 ore in data de 21.05.2021 (zi lucratoare).
va multumesc!

angajatul a solicitat un liber fara a mentiona ca a lucrat in data de 03.05.2021 - deci liber ca o zi fara plata.
in acest caz cum se procedeaza?
platesc 152 ore x 100% + 8 ore x 200% ?

dar in cazul in care solicita recuperare in contul zilei de 03.05.2021?
platesc 152 ore x 100% + 8 ore x 100% ?

multumesc!
cristinast, utilizator
Sunt doua variante:
1. Fie lasă cererea inițială cum a fost formulată și depune o.noua cerere de recuperare/ compensare a zilei lucrate.

2. Fie modifica cererea inițială prin solicitarea compensării.
ok, modifica cererea initiala prin solicitarea compensarii,

plata se face 152 ore x 100% + 8 ore x 100%

sau

152 ore x 100 % + 8 ore x 200% ?

multumesc!
plata se face 152 ore x 100% + 8 ore x 100%
dar, orele prestate in zi de sarbatoare legala nu se platesc cu 200% indiferent de cate ore a prestat un salariat intr-o luna in program normal de lucru ( L-V)?
multumesc!