Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces cu Banca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces cu Banca

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

In anul 2014 am dat in judecata o banca din Romania in care am reclamat clauzele abuzive in care am cerut:
1. Constatarea caracterului nul absolut si abuziv al clauzelor contractuale prevazute de unele articole din contract
2. Constatarea nulitatii absolute a unui articol din contract
3. Obligarea paratei la calcularea si incasarea ratei dobanzii pe parcursul derularii contractului de credit raportat la valoarea marjei bancii de la data incheierii contractului
4. Restituirea tuturor sumelor achitate in contul comisionului de administrare, de procesare si a dobanzii, ca plata nedatorata din momentul incheierii conventiilor si pana la zi, sume la care se aplica dobanda legala in raport de fiecare plata;
5. Plata unei sume in valoare de .. , cu titlu de daune morale
6. Obligarea paratei la plata cheltuielilor de judecata.

In August 2015 s-a dat prima sentinta la Judecatorie, dupa care s-a mers in Apel.
La Apel, dosarul s-a transmis inapoi la Judecatorie pentru rejudecare.
In Iulie 2019 s-a dat din nou sentinta de la Judecatorie, in care ne admite cateva subpuncte.
Depunem din nou apelul in termen, atat noi cat si Bnaca, la care Instanta de la Tribunal decide:
“Respinge apelurile formulate de reclamanti, cu drept de recurs.”

Depunem si Recursul, la care Curtea de Apel hotaraste:
“Admite exceptia insuficientei timbrari a recursului formulat de parata. (Banca)
Anuleaza recursul formulat de parata, impotriva deciziei civile formulate de Tribunal (la APEL), avand ca obiect clause abuzive – Legea nr.77/2016, in cotradictoriu cu recurentii reclamanti (adica noi), in privinta motivelor netimbrate.
Respinge in rest cererea de recurs formulate de parata ca nefondata.
Admite recursul formulat de reclamanti.
Caseaza in parte decizia recurata si, rejudecand,
Admite apelul formulat de reclamanti.
Schimba in parte sentinta apelata in sensul ca:
Constata caracterul abuziv si al clauzei prevazute de art. 6 lit.o din contract.
Obliga parata sa plateasca reclamantilor suma de 500 lei, cheltuieli de judecata in apel.
Pastreaza in rest celelalte dispozitii ale sentintei apelate.
Obliga recurenta parata sa plateasca recurentilor reclamanti suma de 400 lei, cheltuieli de judecata in recurs.
Definitiva.
Pronuntata in seedinta publica, azi…”

Va rog, intrebarea mea este:
Ce trebuie sa-I cer Bancii sa-mi restituie din cee ce am cerut?

Va multumesc frumos.
ddaniel, utilizator
Ați câștigat așa:

Constata caracterul abuziv și al clauzei prevazute de art. 6 lit.o din contract.
Obliga parata sa plăteasca reclamanților suma de 500 lei, cheltuieli de judecata in apel.
PLUS ce ați câștigat la fond, în al doilea ciclu procesual (ați denumit dvs. "In Iulie 2019 s-a dat din nou sentinta de la Judecatorie, in care ne admite cateva subpuncte.")

Cereți exact ce vi s-a dat în dispozitivul celor două hotărâri câștigătoare!
Felicitări și succes pe mai departe!
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Buna seara,

Va multumesc frumos!

Numai bine!