Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Constatare amiabila intocmita fals
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Constatare amiabila intocmita fals

Buna ziua!
Am avut un accident rutier in care am fost lovita din spate, eu fiind partea pagubita. La fata locului am completat constatarea amiabila si am semnat-o impreuna cu celalalt sofer. Eu am depus dosar de dauna la asiguratorul lui, asa cum era normal.
Ulterior am primit dosar de la Judecatorie de unde am aflat ca el a intocmit o alta constatare amiabila semnata fals in numele meu, in care a declarat ca eu am dat cu spatele iar apoi a depus dosar la asiguratorul meu, el fiind partea pagubita. Firma mea de asigurari a acceptat dosarul lui fara sa ma cheme ca parte implicata in accident sa iau la cunostinta si sa semnez acest dosar.
In dosarul de la Judecatorie se solicita de catre firma de reparatii unde el si-a reparat masina, valoarea reparatiilor efectuate, catre firma mea de asigurari.
Eu am ajuns ca intervenient fortat in acest dosar.
Mentionez ca asigurarea mea a ajuns la el fara sa-mi dau seama ca nu trebuie sa fac accest lucru, dar la momentul accidentului eram cu copilul in masina si s-a speriat, nu am mai stiut ce sa fac.

Ce ar trebui sa fac pentru rezolvarea acestei situatii?

Multumesc anticipat!
icflorea, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~