Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă scriu în numele mamei mele care are o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă scriu în numele mamei mele care are o problemă ...

Bună ziua.
Vă scriu în numele mamei mele care are o problemă cu un vecin.
Mama are un teren, la 3 case de casa ei. Pe acel teren e mormântul tatălui meu, soțul mamei mele.
Vecinul care se află lângă terenul mamei, ieșind la pensie, s-a mutat din Hunedoara pentru ași petrece zilele de pensie acolo, la țara.
Acest vecin a stricat gardul care era între casa lui și locul mamei (gard făcut de bunicul meu) și și-a construit altul, la 40 cm către terenul mamei și practic pe terenul mamei. Noi, șocați de gestul lui de a ne lua din teren, am încercat să le spunem să strice gardul recent facut si să il puna pe locul vechiului gard, dar ei nici nu au vrut sa audă. Am chemat poliția, nu a facut nimic decât că ne-au sugerat să facem o plângere de distrugere.
Primarul, pe baza vorbelor vecinului îi dă dreptate omului aceluia.
Ce putem noi face să nu ne pierdem acea bucată de pamânt, pe cale legală?
Semnat: oameni care înca mai cred că ADEVĂRUL și DREPTATEA există.
Multumim frumos!
Așteptăm răspuns!
Zi frumoasă!
Adevarul si dreptatea sunt simple cuvinte,depinde doar de dvs să va aparati drepturile pe cale legală.Contactati un av pentru a incepe un proces de granituire cu revendicare ,o plângere penală durează prea mult..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna ziua,

Adresati-va instantei de judecata cu o actiune in granituire, in vederea determinarii limitei dintre cele doua fonduri invecinate.

In speta, va fi dispusa o expertiza topografica.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc!