avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă scriu în numele mamei mele care are o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă scriu în numele mamei mele care are o problemă ...

Bună ziua.
Vă scriu în numele mamei mele care are o problemă cu un vecin.
Mama are un teren, la 3 case de casa ei. Pe acel teren e mormântul tatălui meu, soțul mamei mele.
Vecinul care se află lângă terenul mamei, ieșind la pensie, s-a mutat din Hunedoara pentru ași petrece zilele de pensie acolo, la țara.
Acest vecin a stricat gardul care era între casa lui și locul mamei (gard făcut de bunicul meu) și și-a construit altul, la 40 cm către terenul mamei și practic pe terenul mamei. Noi, șocați de gestul lui de a ne lua din teren, am încercat să le spunem să strice gardul recent facut si să il puna pe locul vechiului gard, dar ei nici nu au vrut sa audă. Am chemat poliția, nu a facut nimic decât că ne-au sugerat să facem o plângere de distrugere.
Primarul, pe baza vorbelor vecinului îi dă dreptate omului aceluia.
Ce putem noi face să nu ne pierdem acea bucată de pamânt, pe cale legală?
Semnat: oameni care înca mai cred că ADEVĂRUL și DREPTATEA există.
Multumim frumos!
Așteptăm răspuns!
Zi frumoasă!
Cel mai recent răspuns: TecarMariaDomnica , utilizator 12:12, 29 Iunie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adevarul si dreptatea sunt simple cuvinte,depinde doar de dvs să va aparati drepturile pe cale legală.Contactati un av pentru a incepe un proces de granituire cu revendicare ,o plângere penală durează prea mult..
Ultima modificare: Luni, 7 Iunie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna ziua,

Adresati-va instantei de judecata cu o actiune in granituire, in vederea determinarii limitei dintre cele doua fonduri invecinate.

In speta, va fi dispusa o expertiza topografica.
Ultima modificare: Luni, 28 Iunie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul de langa terenul meu mi a luat aproape 2 metri de teren din proprietatea mea moldoveanu mihaela moldoveanu mihaela Ce am de facut ? Vecinul meu mi a luat aproape 2 m de teren din terenul meu si-a mutat practic gardul cu aprope 2 metri in terenul meu nu este un om pacifist ... (vezi toată discuția)
Suprapunere de parcele in teren cocoon cocoon Pentru construirea unui gard am chemat primaria sa masoare terenul meu si al vecinului cu care ma invecinez. Doar ca el a contestat aceste masuratori. Am ... (vezi toată discuția)
Gard facut pe proprietatea vecinului din greseala? marian_81 marian_81 Buna ziua, am facut un gard dupa ce terenul a fost parcelat, .erau semne pe parcela mea, dar ca sa fiu sigur am mai facut o masurare cadastrala care a ... (vezi toată discuția)