avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt angajata pe post de casier la un carp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt angajata pe post de casier la un carp si salariul ...

Buna ziua! Sunt angajata pe post de casier la un carp si salariul meu difera ,adica este mai mic cu mult fata de al colegelor mele cu toate ca prestam aceeasi munca.Motivul este ca ele sunt mai vechi.Este corect si legal acest lucru pt ca vreau sa cer o marire de salariu sa fie la fel ca al lor py ca desfasuram aceeasi munca
In salariu sunt cuprinse și sporuri?
nu
Ati discutat cu angajatorul de ce este diferenta?
Spune el ca ele sunt mai vechi si ca nu poti avea acelasi salariu ca ele,dar nu se da spor de vechime.Este mai mult dupa preferintele unora
dar au trecut trei ani de cand sunt aici si am asteptat marirea de salariu
Daca imi puteti spune o lege pe care sa o adaug in cererea pe care vreau sa o inaintez din care sa reiasa ca nu este corect si legal m ar ajuta f mult
Cadrul legal al discriminarii a fost stabilit initial prin Ordonanta de Guvern nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare. Potrivit acestui act normativ, orice cetatean are dreptul la munca, la conditii de munca echitabile si satisfacatoare, la un salariu egal pentru munca egala si la o remuneratie echitabila si satisfacatoare.
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Discriminare la locul de munca. madalina2013 madalina2013 Cai legale de atac in instanta? Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii privind discriminarea la locul de munca. Multumesc. (vezi toată discuția)
Crestere de salariu colectiva mariusastra mariusastra Buna ziua am si eu o nelamurire lucrez la o firma ... in care sau facut mariri de salariu la circa 60 70 la suta dintre angajati asta nu inseamana marire de ... (vezi toată discuția)
Introducere spor de vechime in salariu cip762001 cip762001 Incepand cu luna trecuta la societatea la care lucrez s-a decis introducerea sporului de vechime in salariu. Eu avand vechime de 9 ani si 10 luni aveam un spor ... (vezi toată discuția)