Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Crestere de salariu colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Crestere de salariu colectiva

Buna ziua am si eu o nelamurire lucrez la o firma ... in care sau facut mariri de salariu la circa 60 70 la suta dintre angajati asta nu inseamana marire de salariu colectiva nu sunt obligati sa mareasca la tot angajati ? salariu
Buna seara,
NU, fiecare angajat va primi salariul pe care-l merita in functie de cantitatea si calitatea muncii depusa.
Pe ce baza s-au efectuat acele majorari de salarii ?
Salarile sau marit pe faptul ca au plecat multi angajati din firma si le a cam fost frica sa i piarda pe restul dar au marit decat la aia care au in c ..r pe sefu _))))))
1. În cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi salariaţii şi angajatorii.

2. In art.1 alin.(2) lit.i in OG 137/2000 se prevede ca „principiul egalitatii între cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate în special în exercitarea urmatoarelor drepturi: … dreptul la un salariu egal pentru munca egala, la o remuneraţie echitabilă şi satisfăcătoare.

Art.2 alin.(3) din acelasi act normativ se prevede ca, sunt discriminatorii, potrivit prezentei ordonanţe, prevederile, criteriile sau practicile aparent neutre care dezavantajează anumite persoane, pe baza criteriilor prevăzute la alin. (1), faţă de alte persoane, în afara cazului în care aceste prevederi, criterii sau practici sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate şi necesare.

3. Persoana care se considera discriminata se poate adresa Inspectiei Muncii, Inspectoratelor Teritoriale de Munca si/sau Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.
Va multumesc pentru raspuns am sa le fac o reclamatie la ITM