Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot renunta la o casa, care am primit de la bunica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot renunta la o casa, care am primit de la bunica mea conform ...

Cum pot renunta la o casa, care am primit de la bunica mea conform unui contract notarial care am respectat amandoua?
Casa este in aceeasi curte cu parintii mei, si pe scurt tatal meu ne face viata imposibila. Nu poate venii nimeni la noi, ne sperie oaspetii urla la ei, cu noi (eu cu sotul si fetita) se comporta de ultimul hal, reprosand tot timpul ca totul este al lui si ori ne adaptam, ori putem merge unde vrem (am investit deja in casa pana azi un miliard lei vechi).
Sincer eu ma gandesc sa renunt la tot si pentru linistea noastra sa plecam de aici si cu timpul sa luam altundeva o casa.
Intrebarea mea esta, ca cum as putea renunta la casa asta, sa scot de pe numele meu cel mai rapid si cel mai simplu?
cristina9696, utilizator
Până vă dă cineva un sfat mai detaliat, cu conținut juridic, eu vă zic că puteți pleca și fără să vă gândiți cum să renunțați.
Faceți poze casei și un inventar al bunurilor pe care nu le puteți lua, asigurați-vă martori referitor la starea lor, păstrați toate documentele de achiziție pe care le aveți și duceți-vă, dacă aveți unde.

Sau îi puteți face plângere penală pentru hărțuire. Știu cum sună asta, fiind vorba de tatăl dvs., însă chiar cred că n-ar fi rău să apelați la autorități.

Nu puteți separa proprietățile?
dar de ce nu chemati politia cand urla ?
bunica a decedat ?
Da, bunica este decedata.
daca aveti casa de la bunica, aveti si teren aferent si probabil ca puteti trage si gard, puteti ?
Nu trebuie să renunțați la casă. Primul lucru vă îngrădiți terenul aferent și în cel mai mai rău caz o scoateți la vânzare. Totul se rezolvă numai prin comunicare iar dacă așa nu se poate, doar cu poliția și apoi în justiție.