Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de la parinti si dreptul sotiei la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de la parinti si dreptul sotiei la mostenire

Am nevoie de lamuriri cu privire la modul in care se imparte mostenirea.
Speta este urmatoarea:
Bunica si bunicul au impreuna o casa si 5 ha de teren. Ei au 2 copii: o fata si un baiat. Fata pleaca din casa parinteasca si se casatoreste. Baiatul ramane in casa parinteasca si se casatoreste si el iar la randul lui are 6 copiii. Bunicii mor. Nu este facuta succesiunea . Baiatul cu sotia si cei 6 copii continua sa locuiasca in casa parinteasca a tatalui. Moare si baiatul. Sotia luu si copii raman sa locuiasxa in casa
Acum ar vrea sa deschida succesiunea. Intrebarea este: cine sunt mostenitorii? Sora tatalui, sotia fratelui si copii fratelui? Sau doar sora si copiii fratelui?
Sotia are vreun drept la mostenirea sotului de la parintii luu?
Pe scurt, daca intai au decedat ambii bunici si apoi fiul lor, mostenirea se va imparti astfel: 4/8 sora, 1/8 sotia, 3/8 copiii impreuna.
De fapt, intai se dezbate succesiunea dupa bunici, urmand ca fiecare dintre cei doi copii ai lor sa primeasca 1/2 din masa succesorala (sau 4/8). Ulterior se dezbate succesiunea dupa fiul decedat, urmand ca din cota sa de 4/8 sotia sa primeasca 1/4 (adica 1/8) iar copiii acestuia sa imparta restul de 3/4 (adica 3/8) in parti egale.
Deci, sotia nu are un drept direct de a-si mosteni socrii, insa are dreptul de a-si mosteni sotul (un sfert din ce ramane dupa acesta) care la randul lor si-a mostenit parintii.
MihailZC, utilizator
Multumesc frumos pentru raspunsul clar si concis .

MihailZC a scris:

Pe scurt, daca intai au decedat ambii bunici si apoi fiul lor, mostenirea se va imparti astfel: 4/8 sora, 1/8 sotia, 3/8 copiii impreuna.
De fapt, intai se dezbate succesiunea dupa bunici, urmand ca fiecare dintre cei doi copii ai lor sa primeasca 1/2 din masa succesorala (sau 4/8). Ulterior se dezbate succesiunea dupa fiul decedat, urmand ca din cota sa de 4/8 sotia sa primeasca 1/4 (adica 1/8) iar copiii acestuia sa imparta restul de 3/4 (adica 3/8) in parti egale.
Deci, sotia nu are un drept direct de a-si mosteni socrii, insa are dreptul de a-si mosteni sotul (un sfert din ce ramane dupa acesta) care la randul lor si-a mostenit parintii.