avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen de prescriptie obligatia predare imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen de prescriptie obligatia predare imobil?

Bună ziua.

Va rog sa ma ajutati daca știți.
Am incheiat un antecontract pt un apartament, achitat integral, in 2018, iar in martie 2020 am semnat act aditional de prelungire pana la finalul anului (pt ca nu era gata blocul/nu iesisera cfurile).
In acest moment este expirat contractul (din 31.12.2020)
Intre timp am avut neînțelegeri cu constructorul si ma amenință ca nu imi mai semneaza contractul in forma finala. Ca nu imi mai da apartamentul.
Întrebarea mea este: exista vreun termen legal, in care pot actiona pentru a-l obliga sa imi dea apartamentul, un termen de prescriptie?
Mentionez ca am posesia apartamentului.

Va mulțumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
Dacă mai doriți detalii va dau.
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 14:45, 9 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, puteti cere in instanta pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare in termen de 6 luni de la data la care trebuia incheiat contractul, in cazul dvs de la 31.12.20.
Mulțumesc pentru răspuns.
Cf urile nu sunt ieșite. Se presupune (conform spuselor dezvoltatorului)ca ar iesi în maxim 2 luni.
Daca demarez actiunea in instanță, si între timp ies cfurile, nu ramane actiunea fara obiect?
De asemenea am o nelămurire: faptul ca am posesia apartamentului, nu întrerupe prescripția de 6 luni?
Va mulțumesc mult.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, puteti cere in instanta pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare in termen de 6 luni de la data la care trebuia incheiat contractul, in cazul dvs de la 31.12.20.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Posesia nu intrerupe prescriptia ci eventual puteti prelungi termenul de incheiere contract prin act bilateral.
Daca dupa introducerea actiunii, vanzatorul se prezinta la notar pentru perfectarea vanzarii, puteti renunta la proces sau instanta va respinge actiunea ca ramasa fara obiect.
Mulțumesc.
Dar in cazul in care, presupunem ca nu fac nimic, după cele 6 luni, in cazul in care dezvoltatorul nu se mai prezinta la notar, asa cum m-a amenințat, ce se întâmplă? Nu înțeleg. Raman cu banii dați pe apartament si fara Cf si nici nu il mai pot obliga sa semneze contractul in forma finala? Ramane asa, in aer sa zic, toata situatia?

Eu nu as vrea sa semnez act adițional,pt ca am mai semnat unul si nu se țin de promisiune. As vrea sa am posibilitatea sa cer penalități de întârziere pt o perioada cat mai mare. De la 31.12.2020, pana când efectiv semnează in forma finala. Asta e ideea mea. Nu e ok?

Va mulțumesc.



Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
Posesia nu intrerupe prescriptia ci eventual puteti prelungi termenul de incheiere contract prin act bilateral.
Daca dupa introducerea actiunii, vanzatorul se prezinta la notar pentru perfectarea vanzarii, puteti renunta la proces sau instanta va respinge actiunea ca ramasa fara obiect.

Ultima modificare: Miercuri, 9 Iunie 2021
MariusSign, utilizator
Da, daca nu va incadrati in termenul de 6 luni, nu il mai puteti da in judecata. La penalitati trebuia sa va ganditi cand ati semnat antecontractul. Acum orice modificare se poate face doar prin act aditional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expira termenul din antecontract pentru vânzarea locuintei andamanea andamanea Vând o locuita. Am încheiat un precontract prin care pana pe data de 26. 02.2018 trebuia semnat actul în sine la notar și banca. Banca a aprobat creditul, ... (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare de bun viitor apartament de la dezvoltator ... volvera volvera Antecontract de vanzare de bun viitor apartament de la dezvoltator fara incheierea contractului de vanzare - cumparare. Apartamentul dat in folosinta la 8 luni ... (vezi toată discuția)
Dezvoltator bloc imi impune sa achizitionez parcare si boxa Elenasca Elenasca Buna ziua. Am urmatoarea situatie. Urmeaza sa finalizez procesul de cumparare a unui apartament intr-un bloc nou prin intermediul unui credit ipotecar. ... (vezi toată discuția)