avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare impozit
Discuție deschisă în Executare silită

Executare impozit

Socrul meu locuieste in Ramnicu Valcea de mai multi ani, iar SPIT Constanta a emis o somatie de executare pentru niste impozite datorate.

1. Impozitele pentru perioade mai vechi de trei ani se prescriu sau nu?
2. Contestarea executarii se face in Constanta sau in Valcea?
3. Perioada de contestare a executarii, de 15 zile, se poate prelungi, daca comunicarea s-a facut chiar inainte de sarbatori? Intre Craciun si Anul Nou nu am gasit pe nimeni la Agentia Fiscala care sa imi explice ce reprezinta sumele respective.
Cel mai recent răspuns: atlantiana , utilizator 09:08, 7 Ianuarie 2010
atlantiana a scris:

Socrul meu locuieste in Ramnicu Valcea de mai multi ani, iar SPIT Constanta a emis o somatie de executare pentru niste impozite datorate.

1. Impozitele pentru perioade mai vechi de trei ani se prescriu sau nu?
2. Contestarea executarii se face in Constanta sau in Valcea?
3. Perioada de contestare a executarii, de 15 zile, se poate prelungi, daca comunicarea s-a facut chiar inainte de sarbatori? Intre Craciun si Anul Nou nu am gasit pe nimeni la Agentia Fiscala care sa imi explice ce reprezinta sumele respective.

Buna ziua,

1.
Termenul de prescriptie, in general, este de 5 ani dar exista unele evenimente (precizate in Codul Fiscal si in Codul de Procedura Fiscala) care pot intrerupe cursul prescriptiei;
Vezi Codul de procedura fiscala:
Art. 131 - Inceperea termenului de prescriptie:
- (1) Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.

2 +3
Somatia de executare reprezinta primul act incepator de executare silita si poate fi contestata numai pe calea contestatiei la executare, depusa la instanta de judecata competenta, iar nu la organul fiscal emitent.
Organul fiscal emitent al unei somatii de plata nu mai poate reveni asupra acesteia atata timp cat nu s-a dispus astfel de catre instanta de judecata prin hotarare judecatoreasca.
Pe calea contestatiei la executare formulate impotriva somatiei de plata nu pot fi invocate chestiuni de fond privind modul in care au fost stabilite sumele de plata, ci numai aspecte ce vizeaza nelegalitatea executarii insasi.
Termenul pentru depunerea contestatiei la executare la instanta de judecata este de 15 zile de la data comunicarii somatiei de plata.
Conform prev. Art 172-173 Cod de procedura fiscala, contestatia la executare silita se depune in termen de 15 zile de la comunicare, la instanta competenta - judecatoria,
Numai in cazul actelor administrativ fiscale, contestatia se depunde in termen de 30 de zile la organul emitent.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Ultima modificare: Miercuri, 6 Ianuarie 2010
legalmgm, utilizator
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Inteleg ca o contestatie la executare nu are rost. Dar cum pot contesta sumele care s-au calculat ca impozit?
Nu am stiut de existenta acestor datorii pana acum, si in somatie nu se explica ce reprezinta banii, mai mult decat „impozit asupra mijloacelor de transport persoane fizice“ . Dar eu vreau sa stiu despre ce masina e vorba (socrul meu a avut mai multe masini de-a lungul timpului), impozit pentru ce perioada...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata+titlu executoriu nitmar nitmar Am primit somatie de plata si titlu executoriu de la AFP pt o suma ce cuprinde impozit forfetar trim.2 si 3.Eu am achitat imp. pe trim 2 si figureaza si la ei ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare act administrativ fiscal Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua sunt in perioada unui control fiscal si astept din clipa in clipa sa mi se emita decizia de impunere prin care statul ma va obliga la o suma foarte ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriere datorii bugetare ani_catalina ani_catalina Creanta privind taxa pe cladiri din perioada 1996 - 2000 beneficiaza de prescriptia prevazuta in art. 98 lit.a din OG nr.11/23 ian. 1996, intrucat Serviciul ... (vezi toată discuția)