Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGISLATIA IN CONSTRUCTII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGISLATIA IN CONSTRUCTII

Buna seara! Vă supun atentiei următoarea problemă, pentru care puteți să îmi oferiți sprijin. Căror instituții ale statului român ar trebui să mă adresez dacă locuiesc într-un complex rezidențial, dezvoltatorul construiește un centru de afaceri, dar depozitarea materialelor de construcții necesare acestuia se face pe strazile din incinta complexului nostru?
Pe scurt, sunt nenumărate grămezi de pământ, pietriș etc., pe care constructorul le depozitează direct pe străzile din complex. De asemenea, ar fi de mare ajutor pentru mine dacă mi-ați putea preciza legislația în vigoare, cu privire la regulile de construire.
Totodată, mizeria lăsată pe străzile din incinta complexului de mașinile care au legătură cu noua construcție - mașini de mare tonaj - ori a mizeriei rezultate în urma construirii acestui centru este insuportabilă. M-aș putea adresa chiar DSP-ului pentru aceste aspecte? Este vorba de sticle, pet-uri, cuie, suruburi, tuburi de silicon, unelte și ustensile de construit etc.
De asemenea, canalizarea a fost înfundată de către constructor cu nenumărate materiale de construcții, fapt ce a condus la nenumărate neplăceri în aceste zile ploioase.
Vă mulțumesc anticipat și m-ar bucura daca mi-ați preciza chiar și numai actele normative ori instituțiile la care pot apela pentru solicitările mele!
Sesizati oficial autoritatea garzii de mediu