Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, o problema de intermediere agent ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, o problema de intermediere agent imobiliar-client

Salut,

Va rog sa ma ajutati sa ma dumiresc cu o problema de intermediere tranzactie imobiliara: Am semnat un contract cu un reprezentant al unei agentii imobiliare pt vizionarea unei case. In urma vizionarii mi-a spus de comision 2,5% ( eu stiind ca colegii lui intermediaza cu 2%) si ca pretul casei este fix - vanzatorul nu este dispus la negociere. Ulterior am vb telefonic cu vanzatorul casei si acesta mi-a spus un pret mai mic al casei si bineinteles negociabil. Concluzia mea este ca agentul ia comision din ambele parti si mai si tine de suma deci speculeaza bine in favoarea propriei persoane. Are acest drept? Pot eu folosi serviciile altei agentii in acest caz?
În acest caz(acest apartament) :nu ,pentru ca vi se pot cere daune în instanta chiar mai mari de 2,5% din valoarea apartamentului.In cazul unui alt apartament da.