Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... va rog sa mi spuneti daca persoanele cu grd.de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

va rog sa mi spuneti daca persoanele cu grd.de handicap accentuat ...

va rog sa mi spuneti daca persoanele cu grd.de handicap accentuat beneficiaza de scutirea de impozit pe pensia de limita de varsta. si daca da ce acte trb sa depun si unde?multumesc.
Codul fiscal
ART. 60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
......
c) pensii;
.....

Scutirea de la plata impozitului pe venit se aplică pentru veniturile realizate începând cu data încadrării contribuabilului în gradul de handicap grav sau accentuat, conform documentelor justificative. Pentru a beneficia de prevederile art. 60 pct. 1 lit. a) - c) din Codul fiscal, în cazul veniturilor pentru care angajatorul/plătitorul de venituri are obligația reținerii la sursă a impozitului pe venit, contribuabilii au obligația de a depune la angajatorul/plătitorul de venituri documentele care atestă încadrarea în gradul de handicap grav sau accentuat. Documentele vor fi prezentate în original și în copie, angajatorul/plătitorul de venituri păstrând copia după ce verifică conformitatea cu originalul.

In speta, depuneti la Casa de pensii decizia care atestă încadrarea în gradul de handicap grav sau accentuat.