Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parchetul, citatia si instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parchetul, citatia si instanta

La multi ani tuturor!

Pe data de 5 ian. 2010 am mers la judecatorie pentru judecarea pe fond
a plangerii impotriva rezolutiei procurorului.
Intrucat eram primul caz din ziua aceea, am fost strigat pe nume, m-am prezentat in fata judecatorului cu citatia si buletinul.N-a mai raspuns nimeni la apel.
Se uita judecatorul in jur ; nu tu invinuiti , nu tu procuror.
Se uita judecatorul in hartii si este nedumerit, intreaba ceva pe grefiera apoi spune ca judecata se amana peste trei saptamani pentru ca n-a venit dosarul
de la parchet.
Zic: macar daca nu se judeca cauza ,sa merg la parchet sa vad dosarul caci tot am cheltuit niste bani si am pierdut o zi din viata.
Merg imediat la parchet si cer sa vad dosarul pentru a-l studia, pentru ca n-a ajuns la instanta, procurorul de serviciu spune "da ,faceti cerere si vi-l aduc imediat".
Eu incep sa scriu cererea, procurorul pleaca sa aduca dosarul.
Trec cateva minute, trec zece minute, trece un sfert de ora...in sfarsit apare procurorul un pic cam fastacit.
Zice"dosarul n-a ajuns la instanta pentru ca am primit adresa tarziu si n-am avut
timp sa-l trimitem, dar il trimitem acum uitati prin ...",si mi-o arata pe femeia de
serviciu...cred, care avea un dosar la subrat."Acum nu mai avem voie sa vi-l dam,
mergeti la judecatorie".
Merg la judecatorie si mi se spune ca dosarul a aparut , dar ca n-am voie sa-l vad
pentru ca trebuie prelucrat...alea....alea...si sa vin peste o saptamana...
Am ramas perplex! Nici macar din paguba n-am putut sa mai scot.
Deci, vin in ziua stabilita prin citatie, dosarul de la parchet nu a venit la instanta, merg la parchet , parchetul atunci il trimite la judecatorie, merg la judecatorie si
nu pot sa vad dosarul.:-/
Ce parere aveti despre aceste lucruri din punct de vedere procedural?
Cine plateste pentru banii cheltuiti si pentru timpul pierdut?
Asa trebuie sa se intample, sau doar pentru ca ne aflam in ROMANIA?
Va multumesc.
jon53, utilizator
doberv a scris:

normal ca am alta parere.
plangerea nu se face cand doreste fiecare sau cand credeti dvs ca a trecut termenul; ci se face in 20 zile de la data luarii la cunostinta a rezolutiei.
Nimeni nu este medium sa ghiceasca in ce zi da rezolutia procurorul si daca asteptati rezolutia si faceati plangere in 20 de zile de la data luarii la cunostinta nu era nici o problema .
Ma intreb doar ce va decide judecatorul daca observa ca plangerea ati inaintat-o cu 10 zile inainte de data inscrisa pe dovada de comunicare a rezolutiei pe care o atacati.

Art.277 Cpp:"Termenul de rezolvare.Procurorul este obligat sa rezolve
plangerea in termen de cel mult 20 de zile de la primire si sa comunice de indata
persoanei care a facut plangerea modul in care a fost rezolvata"

Procurorul sau prim-procurorul, dupa primirea plangerii, pentru a da un raspuns are obligatia de a se incadra in cele 20 de zile care curg de la primirea acesteia.

Art.278 ind.1 al.2 "In cazul in care prim-procurorul parchetului sau, dupa caz, procurorul general al parchetului de pe langa curtea de apel, procurorul sef de sectie al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie ori procurorul ierarhic superior nu a solutionat plangerea in termenul prevazut in art.277, termenul prevazut in alin.(1) curge de la data expirarii termenului initial de 20 de zile".

Deci, 20+20=40 de zile de la depunerea plangerii catre prim-procuror.
Ei, bine?
jon53, utilizator
...daca aveti deja dosarul in instanta nu mai este cazul sa va bateti capul cu termenul in care trebuia sau nu trebuia sa se pronunte primul-procuror....

Ati dorit sa stiti ce se poate intampla daca sentinta nu va este favorabila.
Simplu: puteti face recurs...atentie insa:
- daca ati fost prezent in sala atunci cand se pun concluziile pe fondul cauzei, termenul de recurs de 10 zile curge de la pronuntare
- daca nu ati fost in sala curge de la comunicare; vi se trimite pe posta un extras; e bine totusi sa va interesati sa nu stati dupa aceasta comunicare
Ca sa evitati sa pierdeti termenul, ceea ce este foarte usor pentru o persoana fara experienta prin hatisul juridic va dau cateva sfaturi:
- instanta va spune probabil "cauza ramane in pronuntare" - insistati la instanta sa va spunca data la care va pronunta sentinta...poate va preciza o data, poate nu
- dupa ce cauza ramane in pronuntare, chiar a doua zi r fi bine sa mergeti la condica de sedinte, care se gaseste la arhiva, iar acolo veti gasi scris fie sentinta pronuntata fie data la care va fi pronuntata sentinta.
Termenul de recurs este de 10 zile de la pronuntare. Puteti trimite o hartiuta pe adresa instantei care a pronuntat sentinta (asa cere legea) pe care sa scrieti un singur cuvant RECURS daca sunteti nemultumit de sentinta.
Instanta va avea nevoie de 20 zile -6 luni, dupa caz, pentru a motiva sentinta. Important este ca dvs deja ati declarat recursul dar nu stiti ce scrie in sentinta.
O sa aveti cateva zile minunate in care veti reveni cu telefon la arhiva instantei pentru a afla daca instanta si-a motivat hotararea.....cand vi se va spune "da, este motivata" fugiti la arhiva si va faceti o copie.
Legea spune ca trebuie motivat recursul cu 5 zile inaintea primului termen.
Judecatoria, in baza RECURS formulat de dvs, trimite dosarul la Tribunal, il pune pe rol, da un termen si va citeaza. Acesta este primul termen la care se refera legea.
Motivarea recursului se va inregistra la Tribunal - instanta de recurs.
Daca totusi este inregistrata din greseala in alta parte, cei care au primit-o au olbligatia sa o trimita la Tribunal in cel mai scurt timp.
Dupa care, nu mai este mare diferenta dpv procedural intre judecata fond (Judecatorie) si recurs (Tribunal)....
Hotararea pronuntata de Tribunal (se numeste decizie) nu mai poate fi atacata decat cu caile extraordinare de atac prevazute de lege sau la CEDO.
Multa bafta!
Mai este ceva ce va este neclar?

Ati dorit sa stiti ce se poate intampla daca sentinta nu va este favorabila.
Simplu: puteti face recurs...atentie insa:
- daca ati fost prezent in sala atunci cand se pun concluziile pe fondul cauzei, termenul de recurs de 10 zile curge de la pronuntare
- daca nu ati fost in sala curge de la comunicare; vi se trimite pe posta un extras; e bine totusi sa va interesati sa nu stati dupa aceasta comunicare
Ca sa evitati sa pierdeti termenul, ceea ce este foarte usor pentru o persoana fara experienta prin hatisul juridic va dau cateva sfaturi:
- instanta va spune probabil "cauza ramane in pronuntare" - insistati la instanta sa va spunca data la care va pronunta sentinta...poate va preciza o data, poate nu
- dupa ce cauza ramane in pronuntare, chiar a doua zi r fi bine sa mergeti la condica de sedinte, care se gaseste la arhiva, iar acolo veti gasi scris fie sentinta pronuntata fie data la care adresa instantei care a pronuntat sentinta (asa cere legea) pe care sa scrieti un singur cuvant RECURS daca sunteti nemultumit de sentinta.
Instanta va avea nevoie de 20 zile -6 luni, dupa caz, pentru a motiva sentinta
Multa bafta!
Mai este ceva ce va este neclar?

"Oamenii isi complica existenta prin tot felul de mijloace pentru a uita ca sunt
vremelnici pe acest taram"-un filosof.
Nu era bine nici inainte vreme cand dreptatea se facea cu parul, dar nici acum
cand dreptatea are tot o conotatie de relativitate.
Gandesc urmatorul scenariu:
Am facut plangere impotiva rezolutiei procurorului la instanta , pentru ca la parchet a fost degeaba, dar asa cer formalitatile, se va judeca pe fond cu amanari cu..., se va judeca recursul cu amanari cu...si... DEODATA...spune instanta de recurs: da, ai dreptate , hai sa-ti judecam noi dosarul initial cu infractiuni asupra ta!
Si dai si judeca... si judeca...si lupta...si lupta... cu fondul.... cu recursul...luni si ani de zile.
Si deodata zice: stai asa ca... nu-i asa, s-a modificat schimbarea si din trei
infractiuni mai ai doar una, pentru ca au cazut calomnia si insulta(noul cod penal), iar amenintarea e tot pe acolea...n-avem ce sa-ti facem...las-o asa ca-i bine asa.
Si atunci zici, frate daca nu imi cautam dreptate in penal as fi zis ca sunt
tampit ca nu uzez de acest drept, dar uite ca dreptul da in stangul si cade jos,
jos de tot, adica pe acolo unde este cotata justitia in Romania la incredere.
Si uite asa se va sfarsi povestea mea....
Aaaa...era sa uit...finalul finalului.. infractorii imi rad in nas ...si o iau de la
capat cu ...amenintari ...cu insulte si cu calomnii...sau poate si mai rau.
Brrr...sper sa nu fie asa...

Acum , intreb si eu ca omul simplu :
-trebuia sa merg mai departe cu plangerile(la prim-procuror si apoi la instanta)
sau puteam dupa rezolutia procurorului sa deschid proces civil?
-ma ajuta faptul ca exista un dosar penal daca ma adresez instantei civile?
-nu vreau daune morale exorbitante dar vreau sa vad ca mi se face dreptate
si ca pot sa-mi recuperez banii cheltuiti, se poate oare?
jon53, utilizator