avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent?

Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent?
Am 2 nuci pe domeniul public care acum sunt foarte masivi și ajung printre crengile de curent electric. Când e furtuna ți.e groaza sa te uițî sa vezi ce se petrece. O vecina a cerut ajutorul primăriei dar degeaba.
N.a venit nimeni.
Cine are obligația toaletarii pomilor în aceăsta situatie?
Primaria sau electrica?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2021
flori54, utilizator
Cel mai recent răspuns: flori54 , utilizator 20:24, 29 Iunie 2021
Spuneti ca aveti 2 pomi pe domeniul public (sunt ai dvs. sau nu sunt ?!).
Proprietarul cablurilor (firma de distributie curent electric daca este pe domeniul public , respectiv dvs. daca nucii va apartin si cablurile alimenteaza instalatia electrica din casa dvs.) are obligatia intretinerii acestora si a toaletarii copacilor in zona de trecere a firelor de curent electric prin coroana pomilor.
Toaletarea pomilor in zona cablurilor electrice se poate face numai de catre personal instruit si autorizat.
Nucii sunt ai noștri, puși în fata casei noastre dar pe domeniul public și firele electrice deranjate sunt cele care traversează satul și la care sunt racordați consumatorii casnici.
Mulțumesc!
Toaletarea este deci in sarcina firmei de distributie energie elecrica.
Mulțumesc frumos!

POPA GHEORGHE a scris:

Toaletarea este deci in sarcina firmei de distributie energie elecrica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine taie arborele? utilizatorx utilizatorx Buna ziua! Am o proprietate la tara, intr-o zona cam izolata, unde nu am mai fost de 1 an... Langa gard, in curtea mea este un salcam, crescut de la natura ... (vezi toată discuția)
Arbori dintre blocuri adrianpaul169 adrianpaul169 buna-ziua,locuiesc intr-un bloc care are in jurul lui cativa arbori care nu deranjeaza pe nimeni,sunt toaletati anual,sunt la distanta rezonabila de bloc;avem ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, o întrebare, pe proprietatea mea se află un stâlp ... Benyr Benyr Bună ziua, o întrebare, pe proprietatea mea se află un stâlp de curent, de la care se alimentează doar proprietatea vecinului și respectiv a mea, ... (vezi toată discuția)