Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine trebuie sa taie crengile dintre firele de curent?

Am 2 nuci pe domeniul public care acum sunt foarte masivi și ajung printre crengile de curent electric. Când e furtuna ți.e groaza sa te uițî sa vezi ce se petrece. O vecina a cerut ajutorul primăriei dar degeaba.
N.a venit nimeni.
Cine are obligația toaletarii pomilor în aceăsta situatie?
Primaria sau electrica?
Mulțumesc!
flori54, utilizator
Spuneti ca aveti 2 pomi pe domeniul public (sunt ai dvs. sau nu sunt ?!).
Proprietarul cablurilor (firma de distributie curent electric daca este pe domeniul public , respectiv dvs. daca nucii va apartin si cablurile alimenteaza instalatia electrica din casa dvs.) are obligatia intretinerii acestora si a toaletarii copacilor in zona de trecere a firelor de curent electric prin coroana pomilor.
Toaletarea pomilor in zona cablurilor electrice se poate face numai de catre personal instruit si autorizat.
Nucii sunt ai noștri, puși în fata casei noastre dar pe domeniul public și firele electrice deranjate sunt cele care traversează satul și la care sunt racordați consumatorii casnici.
Mulțumesc!
Toaletarea este deci in sarcina firmei de distributie energie elecrica.
Mulțumesc frumos!

POPA GHEORGHE a scris:

Toaletarea este deci in sarcina firmei de distributie energie elecrica.