Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Intreprindere individuala -comert cu autoturisme.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Intreprindere individuala -comert cu autoturisme.

Intreprindere individuala -comert cu autoturisme, inregistrat tva intracomunitar voi depasi plafonul de 300 000 lei , ce este mai avantajos sa trec pe aceeasi firma la tva normal sau sa infiintez un srl? Cumpar numai masini second hand.
george-neagu, moderator
Puteti infiinta o SRL si sa vindeti si pe aceasta pana la atingerea plafonului.

Daca la PFA nu ati atins plafonul si, ca urmare, nu v-ati inregistrat platitor de TVA, puteti opri activitatea pe aceasta si sa o reincepeti tot ca neplatitor de TVA din 01/01/2022.
Multumesc pentru raspuns ! Daca eu cumpar asa cum am spus masini second hand cum se va plati tva la pretul masinii sau la marja de profit?