Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Accesarea contului bancar al altei persoane
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Accesarea contului bancar al altei persoane

Bună ziua! Sunt angajată a unei bănci, iar un prieten de al meu m-a rugat de mai multe ori să îi verific contul bancar şi să îi spun dacă i-a fost transferată o anumită sumă de bani. Recent am avut o ceartă cu el şi s-a răzbunat, făcându-mi sesizare pentru acest fapt. Menționez că am mesaje scrise şi vocale în care îmi solicită să îi verific contul bancar. Pot fi sancționată în această situație?
Acum depinde de procedurile bancii. In trecut, eu sunam la banca unde aveam cont si o rugam persoana care se ocupa de administrarea contului sa imi comunice soldul. Si apoi ma prezentam pentru a efectua retragere.

Repet: depinde de regulamentul bancii si de functia pe care o detineti.