Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Problema IFN și BCR
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Problema IFN și BCR

Am și eu o problema și sper sa găsesc aici ajutor.

Am un credit făcut la Creditfix IFN, toate bune și frumoase pana când am avut un angajament de plata sa plătesc 1000 de lei dobanda pentru prelungirea creditului. Când a trebui sa plătesc cei 1000 de lei , cei de la CreditFix nu au respectat angajamentul si mi-au retras o suma mai mare de bani (1700 de lei) moment în care am anunțat IFN -ul ca nu mai plătesc nimic și sa ma dea la executor. În data de 12.09.2023 mi se retrage de către IFN( prin cardul de salar) suma de 2250 de Ron. Cardul pe care l-am avut în relația contractuala cu ei l-am pierdut și am anunțat banca, prin urmare a fost blocat și declarat oficial pierdut înainte cu 2 luni sa mi se retragă acea suma de 2250 de Ron eu având în acel moment sold 0. Am sunat la BCR( banca emitenta) și am întrebat cum e posibil ca să mi se retragă din cont această sumă de bani având în vedere ca cardul a fost declarat pierdut și blocat. Doamna de la callcenter mi-a spus ca posibil sa fi fost eroare în sistemul bancar și de aceea sa se fi putut face acele tranzacții și să fac aviz de retur de plata ca se rezolva. Am făcut avizele și primesc răspuns din partea BCR ca aluat legatura cu IFN și că tranzacțiile au fost efectuate corect. Am făcut sesizare din nou la BCR și primesc același răspuns precum ca banca își menține răspunsul ca tranzacțiile sunt corecte.

Întrebarea mea este cum sau cui ma pot adresa sa rezolv aceasta situație și să se storneze acele tranzacții având în vedere ca aveam în momentul acela sold 0, acum având sold de -2250 lei și că acel card a fost blocat în urma cu 2 luni.
Va puteți adresa protecției consumatorului și/sau instanței de judecata.
Cardul este atașat unui cont. Chiar dacă ați pierdut cardul și l-ați blocat, contul nu s-a blocat, probabil vi s-a emis un nou card. Deci banii se pot retrage din cont și dacă nu aveți fizic același card sau nu aveți card deloc.
Întrebarea mea este - pana la urma societatea de creditare a mers la executor? Banii v-au fost retrași de executor?
Nu are nici o treabă pierderea și/sau blocarea cardului cu contul curent bancar.
Banii nu sunt pe card ci în contul curent. Cu cardul doar faceți operațiuni prin contul curent fără să mai mergeți cu buletinul la ghișeu sau casierie.

Contul curent bancar nu este nicicum afectat de pierderea/blocarea cardului atașat.
Contul curent funcționează normal și fără cardul atașat, iar banii din cont sunt lichizi.
Dapix, utilizator
Contractul a fost făcut cu numărul de card nu cu contul IBAN us ca pe extrasele de cont apare numărul de pe cardul blocat nicidecum numărul de pe cardul nou

Dapix a scris:

Nu are nici o treabă pierderea și/sau blocarea cardului cu contul curent bancar.
Banii nu sunt pe card ci în contul curent. Cu cardul doar faceți operațiuni prin contul curent fără să mai mergeți cu buletinul la ghișeu sau casierie.

Contul curent bancar nu este nicicum afectat de pierderea/blocarea cardului atașat.
Contul curent funcționează normal și fără cardul atașat, iar banii din cont sunt lichizi.

Nu, nu sunt încă executat silit. Ei au încercat să retragă bani din cont și cardul nefiind blocat de banca chiar dacă mi sa emis altul , banca le-a permis. Pe extrasele de cont apar la tranzacțiile făcute numărul de card câte a fost blocat nicidecum numărul de pe cardul emis nou.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Va puteți adresa protecției consumatorului și/sau instanței de judecata.
Cardul este atașat unui cont. Chiar dacă ați pierdut cardul și l-ați blocat, contul nu s-a blocat, probabil vi s-a emis un nou card. Deci banii se pot retrage din cont și dacă nu aveți fizic același card sau nu aveți card deloc.
Întrebarea mea este - pana la urma societatea de creditare a mers la executor? Banii v-au fost retrași de executor?