Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! In urma unui divorț am stabilit la partaj ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! In urma unui divorț am stabilit la partaj că apartamentul ...

Bună ziua! In urma unui divorț am stabilit la partaj că apartamentul deținut împreună cu fosta soție sa i fie trecut pe numele ei, aceasta preluând creditul și proprietatea asupra imobilului, urmând că sa mi dea o sumă de bani. Am făcut demersurile la bancă. Daca fosta soție nu are suma de bani , se poate face o promisiune de plată? Daca da, pe ce termen? Și care ar fi urmările in cazul in care aceasta promisiune nu se respectă de catre ea? Va mulțumesc!
Daca nu are sulta, puteti incepe executarea silita a acesteia pentru suma datorata. Atentie la termenul de prescriptie.
Daca fosta soție nu are suma de bani , se poate face o promisiune de plată? Daca da, pe ce termen?

se poate face, pe ce perioada doriti.