Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie concediu de odihnă 1/2 normă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie concediu de odihnă 1/2 normă

Cum se calculeaza indemnizatia de CO în cazul unui functionar public , care este încadrat cu 1/2 normă ( este în pensie de invaliditate de gradul III) , dar zilele de CO sunt aferente perioadei când a fost încadrată cu normă întreagă ?
Va rog raspunsul justificat cu normele legale aplicabile.

Va multumesc !
Jolan.Tamas, utilizator
Funcţionarii publici beneficiază, pe perioada efectuării concediului anual de odihnă la care sunt îndreptăţiţi conform legii, de o indemnizaţie pentru concediul de odihnă. La determinarea indemnizaţiei de concediu de odihnă se vor lua în calcul, pe lângă salariul de bază, şi sporurile de care beneficiază, potrivit legii.

Pe durata concediului de odihnă, salariații au dreptul la o indemnizatie calculată în raport cu numărul de zile de concediu inmultite cu media zilnica a salariului de baza, sporului de vechime și, după caz, indemnizatiei pentru functia de conducere, luate împreună, corespunzătoare fiecarei luni calendaristice în care se efectueaza zilele de concediu de odihnă.

Baza legala: OG 6/2007, respectiv HG 250/1992.
Cornel Vasile, Consilier juridic