Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediul de odihna că funcționar public ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediul de odihna că funcționar public ?

Buna ziua. Mă numesc Beuran Alin , lucrez că funcționar public într-o comună din Gorj ( compartimentul urbanism și amenajarea teritoriului ) .
Deoarece eu consider că nu mi sa calculat corect indemnizația de concediu de odihna, va rog a-mi explica cum se calculează concediul de odihna in următoarea situație .
Pe lângă salariul de bază , prin dispoziția de salarizare , s-au mai adăugat și sporurile permanente (spor de dispozitiv , spor de confidențialitate, spor de mobilitate) acestea câștigate în instanță , și spor de condiții vătămătoare.
Sporurile permanente câștigate prin sentința civilă intra la calcului concediului sau nu ?
Vă mulțumesc !
Buna ziua,
Conform Codului Muncii, art. 150 Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Mulțumesc

IULIA NEDELCU a scris:

Buna ziua,
Conform Codului Muncii, art. 150 Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

In sectorul bugetar ,sunt norme speciale care se aplica cu prioritate fata de Codul Muncii.

OG 6/2007
art.22
....
(5) Funcţionarii publici beneficiază, pe perioada efectuării concediului anual de odihnă la care sunt îndreptăţiţi conform legii, de o indemnizaţie pentru concediul de odihnă. La determinarea indemnizaţiei de concediu de odihnă se vor lua în calcul, pe lângă salariul de bază, şi sporurile de care beneficiază, potrivit legii.

(6) La cererea funcţionarului public, indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către autoritatea sau instituţia publică cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

(7) Celelalte prevederi ale Hotărârii Guvernului nr. 250/1992 privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare, republicată, cu modificările ulterioare, rămân în vigoare.

HG 250/1992
art.7
(1) Pe durata concediului de odihnă, salariații au dreptul la o indemnizatie calculată în raport cu numărul de zile de concediu inmultite cu media zilnica a salariului de baza, sporului de vechime și, după caz, indemnizatiei pentru functia de conducere, luate împreună, corespunzătoare fiecarei luni calendaristice în care se efectueaza zilele de concediu de odihnă.

(2) Media zilnica a veniturilor prevăzute la alin. (1) se stabileste în raport cu numărul zilelor lucratoare din fiecare luna în care se efectueaza zilele de concediu.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da. Numai că la mine nu se vrea ... Am acționat în judecată și expertul e cam ciudat ...îmi propune să renunț ...
Explicati acelui expert ca veti anunta instanta de judecata cu privire la modul de a intelege sa-i indeplineasca obligatiile stabilite in sarcina sa de catre judecatori.