Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune-teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune-teren

Bună ziua!Părinții meu au în folosință o suprafață de 3-4 hectare de teren. O folosesc imediat de după Revoluție. Pământul este impartit pe doua acte de proprietate mai exact al străbunicii și bunicii. Ele au decedat iar moștenirea nu s a făcut vreodată. Se poate invoca uzucapiunea? In afara de părinții mei nimeni nu s a folosit sau interesat în vreun fel de pământ. O problema ar mai fi ca nu s au plătit impozitele aferente pământului. Va mulțumesc pentru răspuns.
Nu sunt incidente dispozitiile cu privire la uzucapiune.
Trebuie dezbatuta la notar succesiunea dupa strabunica simultan cu cea a bunicii, cu cele doua acte de proprietate (extrase cf) ale terenurilor, folosirea terenurilor fiind o acceptare tacita a succesiunii. Mostenirea va fi culeasa doar de tatal/mama dv., in calitate de fiu/fiica bunicii dv.
In baza certificatului de mostenitor, se va inscrie in cartea funciara.