avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, astazi mi a fost facuta poprire pe toata ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, astazi mi a fost facuta poprire pe toata suma de ...

Buna seara, astazi mi a fost facuta poprire pe toata suma de 1700lei.desieu am facut plata catre creditor ieri.
Este legal sa ia toata suma sisa ma lasae fara nici un ban pe card?
Pot sa cer facturi care sa dovedeasca taxele si onorariu de 500 lei?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 13:26, 14 Iulie 2021
Banuiesc ca taxele si onorariu de la executor, nu? Puteti sa solicitati documente justificative, dar nu va ajuta prea mult. Daca mai sunteti in termen, puteti formula contestatie la executare, desi nu se intelege exact ce ati platit, daca mai aveti de plata, etc.
Mai am de plata doar cei 500 lei pt executor


Company Advising a scris:

Banuiesc ca taxele si onorariu de la executor, nu? Puteti sa solicitati documente justificative, dar nu va ajuta prea mult. Daca mai sunteti in termen, puteti formula contestatie la executare, desi nu se intelege exact ce ati platit, daca mai aveti de plata, etc.

Solicitati restituirea sumelor daca ati platit catre creditor. Puteti pune in vedere executorului sa reduca onorariul de 500 lei. Daca refuza, va trebui sa solicitati intoarcerea executarii silite pentru recuperarea diferentei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare debit si cheltuieli de executare andreya1202 andreya1202 buna ziua, referitor la executarea abuziva si poprirea conturilor unei societati, la initiativa angajatilor de a-si recupera drepturile banesti, ... (vezi toată discuția)
Dispunere desfiintare poprire Gabigabi67 Gabigabi67 Buna ziua, Astazi am primit hotararea judecatoareasca in care\" se dispune desfiintarea popririi pana la suma concurenta de 40.000\" as dorii sa stiu cum pot ... (vezi toată discuția)
Executare silita anulata MarianaB072 MarianaB072 Buna ziua Am obtinut anularea unei executari silite si intoarcerea ei. Dosarul era inca pe rolul executorului la data sentintei de anulare. Avand in vedere ... (vezi toată discuția)