avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, în curând călătorim cu bebe din ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, în curând călătorim cu bebe din Germania către ...

Bună ziua, în curând călătorim cu bebe din Germania către România fără tată.Bebelușul meu are cetățenie germană eu și tatăl cetățenia română. Îmi trebuie vreun document la graniță de la tatăl copilei?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 21:40, 2 August 2021
Nu aveti nevoie de acordul tatalui. Puteti intra cu copilul in tara fara probleme. Sa aveti certificatul de nastere (titlul de calatorie de la ambasada/consulat). Bebelusul este cetatean roman ca si parintii sai. In schimb la iesirea din tara va fi necesar acordul tinand cont ca ambii parinti sunteti cetateni romani.
Ultima modificare: Marți, 27 Iulie 2021
Justitiarul711, utilizator
Bebele are pașaport nemțesc.

Justitiarul711 a scris:

Nu aveti nevoie de acordul tatalui. Puteti intra cu copilul in tara fara probleme. Sa aveti certificatul de nastere (titlul de calatorie de la ambasada/consulat). Bebelusul este cetatean roman ca si parintii sai. In schimb la iesirea din tara va fi necesar acordul tinand cont ca ambii parinti sunteti cetateni romani.

Mai am nevoie de titlu de călătorie, dacă are pașaport nemțesc?

Melysasidi a scris:

Bebele are pașaport nemțesc.

Justitiarul711 a scris:

Nu aveti nevoie de acordul tatalui. Puteti intra cu copilul in tara fara probleme. Sa aveti certificatul de nastere (titlul de calatorie de la ambasada/consulat). Bebelusul este cetatean roman ca si parintii sai. In schimb la iesirea din tara va fi necesar acordul tinand cont ca ambii parinti sunteti cetateni romani.



Nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot intra in tara cu bebe de 5 luni fara titlu de călătorie? Alinad.29 Alinad.29 Buna ziua am o intrebare pot iesi cu copilul din germania ca sa plec in romania fara titlu de călătorie? Cei de la ambasadă miau facut programare pentru ... (vezi toată discuția)
Pasaport nou-nascut si libera circulatie Ayline Ayline Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea privinta, daca se poate. sunt insarcinata si doresc sa nasc in Germania, din motive legate de lacunele ... (vezi toată discuția)
Plecarea din romania inapoi in italia cu un copil in varsta de 1 an si 10 luni:proceduri...detalii ??? mihaela0620 mihaela0620 Buna ziua si felicitari pt.acest site.Sa trec la subiect.Acum sunt in Italia cu viitorul sot si cu fetita in varsta de 1 an si 10 luni si trebuie sa venim in ... (vezi toată discuția)