Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, în curând călătorim cu bebe din ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, în curând călătorim cu bebe din Germania către ...

Bună ziua, în curând călătorim cu bebe din Germania către România fără tată.Bebelușul meu are cetățenie germană eu și tatăl cetățenia română. Îmi trebuie vreun document la graniță de la tatăl copilei?
Nu aveti nevoie de acordul tatalui. Puteti intra cu copilul in tara fara probleme. Sa aveti certificatul de nastere (titlul de calatorie de la ambasada/consulat). Bebelusul este cetatean roman ca si parintii sai. In schimb la iesirea din tara va fi necesar acordul tinand cont ca ambii parinti sunteti cetateni romani.
Justitiarul711, utilizator
Bebele are pașaport nemțesc.

Justitiarul711 a scris:

Nu aveti nevoie de acordul tatalui. Puteti intra cu copilul in tara fara probleme. Sa aveti certificatul de nastere (titlul de calatorie de la ambasada/consulat). Bebelusul este cetatean roman ca si parintii sai. In schimb la iesirea din tara va fi necesar acordul tinand cont ca ambii parinti sunteti cetateni romani.

Mai am nevoie de titlu de călătorie, dacă are pașaport nemțesc?

Melysasidi a scris:

Bebele are pașaport nemțesc.

Justitiarul711 a scris:

Nu aveti nevoie de acordul tatalui. Puteti intra cu copilul in tara fara probleme. Sa aveti certificatul de nastere (titlul de calatorie de la ambasada/consulat). Bebelusul este cetatean roman ca si parintii sai. In schimb la iesirea din tara va fi necesar acordul tinand cont ca ambii parinti sunteti cetateni romani.

Nu.