Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare procură de către mandatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare procură de către mandatar

Bună ziua! Am fost împuternicită in 2019 și aș vrea să renunț la procură. Cum trebuie să procedez?
Țin să menționez că nu am folosit acea procură niciodată.
Ana12., utilizator
Procura încetează în termenul prevăzut de părți. Dacă părţile nu au prevăzut un termen, procura încetează în 3 ani de la încheiere. De asemenea, mandantul (cel care a făcut împuternicirea) poate revoca oricând procura.
art 2034 al 1 Cod Civil:
(1) Mandatarul poate renunța oricând la mandat, notificând mandantului renunțarea sa.