avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare procură de către mandatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare procură de către mandatar

Bună ziua! Am fost împuternicită in 2019 și aș vrea să renunț la procură. Cum trebuie să procedez?
Țin să menționez că nu am folosit acea procură niciodată.
Ultima modificare: Joi, 15 Iulie 2021
Ana12., utilizator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 10:31, 15 Iulie 2021
Procura încetează în termenul prevăzut de părți. Dacă părţile nu au prevăzut un termen, procura încetează în 3 ani de la încheiere. De asemenea, mandantul (cel care a făcut împuternicirea) poate revoca oricând procura.
art 2034 al 1 Cod Civil:
(1) Mandatarul poate renunța oricând la mandat, notificând mandantului renunțarea sa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita? lavi_1512 lavi_1512 Se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita si daca da, cum? Multumesc. (vezi toată discuția)
Poate refuza persoana împuternicită să facă ce scrie în procură? Filia Filia Bună ziua am o întrebare. Eu i-am dat fratelui meu procura pt. succesiune și pt. vânzare casă, după moartea mamei. Eu locuiesc in Germania, el în ... (vezi toată discuția)
Anulare procura pt mandatat julliann julliann Din punct de vedere al mandatatului pot sa revoc o procura? Am fost imputernicit printr-o procura notariala de catre o ruda care nu mai locuieste in tara in ... (vezi toată discuția)