Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Se poate completa pe declaratia unica venituri zero?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Se poate completa pe declaratia unica venituri zero?

Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare. Daca imi infiintez un PFA dar se intampla ca din diverse motive, pe parcursul unui an fiscal sa nu am niciun venit, mai datorez vreun impozit statului? Se poate completa pe declaratia unica venituri zero?
Multumesc !
george-neagu, moderator
Se completeaza pe declaratia unica in maxim 30 de zile de la infiintarea la registrul comertului, veniturile si cheltuilile estimate a fi realizate in 2021 si fata de acestea se va plati un impozit pe venit estimat. La inceputul anului 2022 veti depune iar o declaratie unica in care treceti veniturile si cheltuilile efectiv realizate in 2021 si daca nu ati realizat incasari de venit, va aparea pentru anul 2021 pierdere care se poate recupera in urmatorii ani si veti recupera si impozitul pe venit estimat de platit.
Inteleg, deci practic estimarea veniturilor prespune riscul de a ramane in pierderi cel putin 1 an de zile, adica platesc impozit pe banii pe care nu i-am incasat inca. Nu inteleg de ce se procedeaza in felul acesta? Are legatura cu modul in care statul estimeaza si calculeaza bugetul ca si predictibilitate?
Formularul electronic (pdf inteligent) poate fi completat cu venit estimat 0 (zero).

Situatia se poate intampla in realitate. De exemplu, inchiriez un spatiu pe care trebuie sa il amenajez pentru deschiderea unui magazin. Anul acesta fac doar cheltuieli, fara sa am niciun venit.