avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In anul 1983 am corupt o minora sa intretina relatii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In anul 1983 am corupt o minora sa intretina relatii sexuale ...

In anul 1983 am corupt o minora sa intretina relatii sexuale cu mine si am fost condamnat 2 ani cu executare.De atunci nu am mai avut nici o fapta penala.Acum politia a venit acasa sa ma duc sa ma inscrie in registrul de evidenta a agresorilor de monori conform legii 118/2019.exista in lege vre-un termen de prescriptie?
Cel mai recent răspuns: Andreea Dana Fodor , Avocat 14:06, 15 Octombrie 2021
Nu, scrie expres în acea lege că sunteți înscris în registru și trebuie să vă îndepliniti obligațiile prevăzute în lege chiar daca ați fost reabilitat.

Puteți să verificați doar dacă va încadrați în situațiile prevăzute de art. 10 alin. (2) din Lege, care impun scoaterea din evidența registrului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Iulie 2021
Andreea Dana Fodor , Avocat
Multumesc

Andreea Dana Fodor a scris:

Nu, scrie expres în acea lege că sunteți înscris în registru și trebuie să vă îndepliniti obligațiile prevăzute în lege chiar daca ați fost reabilitat.

Puteți să verificați doar dacă va încadrați în situațiile prevăzute de art. 10 alin. (2) din Lege, care impun scoaterea din evidența registrului.

Cu placere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept penal legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . rog ... radutel radutel Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . Rog opinie referitoare la posibilitatea refuzului prelevarii de probe biologice , amprente , etc . Pe ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am și eu o întrebare. tatăl meu a săvârșit ... SNACK88 SNACK88 Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a săvârșit o condamnare în urma cu cel puțin 35 de ani în urma . Cum este posibil ca după atât timp sa ... (vezi toată discuția)
Lege nr. 118 din 20 iunie 2019 cei inscrisi in registrul violatorilor ... cornelianul cornelianul LEGE nr. 118 din 20 iunie 2019 cei inscrisi in registrul violatorilor mai pot parasi Romania ptr. totdeauna? Daca stau cu chirie in alte tari europene, de ... (vezi toată discuția)