Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In anul 1983 am corupt o minora sa intretina relatii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In anul 1983 am corupt o minora sa intretina relatii sexuale ...

In anul 1983 am corupt o minora sa intretina relatii sexuale cu mine si am fost condamnat 2 ani cu executare.De atunci nu am mai avut nici o fapta penala.Acum politia a venit acasa sa ma duc sa ma inscrie in registrul de evidenta a agresorilor de monori conform legii 118/2019.exista in lege vre-un termen de prescriptie?
Nu, scrie expres în acea lege că sunteți înscris în registru și trebuie să vă îndepliniti obligațiile prevăzute în lege chiar daca ați fost reabilitat.

Puteți să verificați doar dacă va încadrați în situațiile prevăzute de art. 10 alin. (2) din Lege, care impun scoaterea din evidența registrului.
Andreea Dana Fodor , Avocat
Multumesc

Andreea Dana Fodor a scris:

Nu, scrie expres în acea lege că sunteți înscris în registru și trebuie să vă îndepliniti obligațiile prevăzute în lege chiar daca ați fost reabilitat.

Puteți să verificați doar dacă va încadrați în situațiile prevăzute de art. 10 alin. (2) din Lege, care impun scoaterea din evidența registrului.

Cu placere.