avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am cumparat o masina furata din Germania, cum ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am cumparat o masina furata din Germania, cum recuperez paguba?

Buna ziua,
Sotul meu a plecat pe data de 14.07.2021 in Germania sa cumpere o masina, pe care a plătit cash 20.000 euro, unei persoane fizice.
Pe 15.07.2021 s a dus sa o înmatriculeze, moment în care a apărut în sistem o eroare la seria cărții mari. Pentru verificări s a trimis un email poliției deoarece nu au răspuns la telefon, masina rămânând la înmatriculari.
Pe 16.07.2021 a fost sunat de la poliție ca masina este furata. Se pare ca cea pe care a cumpărat o sotul meu este o clona. De la service ul unde există masina originală, s au furat in alb, carti mici si mari originale, care au fost completate ulterior cu datele masini achiziționată de soțul meu.
Masina clona cumpărată de soțul.meu este la poliție pentru ampretare si identificare, pentru a se afla istoricul ei.
Noi acum suntem si fara bani, si fara masina.
Ce putem face pentru a ne recupera paguba,.sau macar o parte din paguba?

Cu stima
Cel mai recent răspuns: Andi1213 , utilizator 08:07, 22 Iulie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mașina dacă este furată ,găsiți persoana din Germania...
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iulie 2021
teo_iulian, utilizator

Buna ziua,
Nu ar fi tr sa se intample asa ceva, deoarece inainte sa se faca contractual de vanzare-cumparare tr sa mergeti sa obtineti numere rosii valabile 30 zile, acolo se verifica actele si autoturismul, ..nu a venit cu numere rosii?..daca sotul dvs. ar fi stiut procedura pas cu pas, si ar fi dat seama ca ceva nu este in regula...
Multumesc pentru raspuns. Incidentul a fost sesizat la înmatriculari, în Germania, la 1 zi dupa semnarea contractului de vanzare cumpărare.

gheorghe1938 a scris:


Buna ziua,
Nu ar fi tr sa se intample asa ceva, deoarece inainte sa se faca contractual de vanzare-cumparare tr sa mergeti sa obtineti numere rosii valabile 30 zile, acolo se verifica actele si autoturismul, ..nu a venit cu numere rosii?..daca sotul dvs. ar fi stiut procedura pas cu pas, si ar fi dat seama ca ceva nu este in regula...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa brief original belgia la inmatriculare in romania radutrifan radutrifan Am o masina adusa in tara de catre o firma importatoare romana, cumparata de la o firma din germania, masina fiind din belgia de la o firma de leasing. Am ... (vezi toată discuția)
Teapa inmatriculare ulise_noob ulise_noob Cer scuze daca postez unde nu trebuie. Sunt disperat si caut un ajutor de oriunde si de la oricine cu un sfat . La data de 27.12.2010 am cumparat un Opel ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! mă confrunt cu problema următoare: s-a cumpărat ... CnsOtto CnsOtto Bună ziua! Mă confrunt cu problema următoare: S-a cumpărat o mașină în vara anului trecut (mașina fiind la al 3-lea rând de numere roșii), mașina ... (vezi toată discuția)