Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa noua cumparata de la PF, are garantie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa noua cumparata de la PF, are garantie?

Parintii mei au cumparat o casa noua de la o persoana fizica.
Este obligat o PF sa ofere garantie? Daca da, pe ce perioada?
gistra, utilizator
Ce fel de garantie?
casa a fost edificata chiar de vanzator sau acesta a cumparat-o la randul sau?
E complicat. Constructorul a pus casa pe numele altcuiva (ruda) si asa au cumparat-o.

MihailZC a scris:

casa a fost edificata chiar de vanzator sau acesta a cumparat-o la randul sau?

gistra, utilizator
Și ce fel de garanție doriți?
Ca sunt actele în regula?
Garanție pentru vicii ascunse? Pentru evictiune?