Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt in concediul de crestere copil. Acesta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt in concediul de crestere copil. Acesta implineste ...

Buna ziua! Sunt in concediul de crestere copil. Acesta implineste 2 ani pe 29 septembrie.Sotul, acum, este angajat in Romania de 1 an, dar ,inainte de nasterea copilului lucra in strainatate. El renunta la luna tatalui. Eu pe ce data trebuie sa ma intorc la munca? Am dreptul sa stau,acasa,pana pe 29 septembrie?
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani. In speta, revenirea va fi in 30.09.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In speta, revenirea va fi in 30.08.
Daca sotul,la momentul actual,are venituri in Romania de 1 an si 3 luni, are dreptul la ccc pentru luna tatalui? Sau,in cazul de fata se ia in considerare perioada de dinaintea nasterii copilului?
Se ia in considerare perioada de dinaintea nasterii copilului.
In perioada de dinaintea nasterii copilului sotul muncea in Norvegia, cu contract de munca acolo. Are vreo importanta?
Are întrucât nu va beneficia în tara de indemnizația pentru CCC. Astfel, dvs veți reveni la munca in data de 30.09.

Anunțați, în scris, AJPIS ca tatal nu îndeplinește condițiile pentru a beneficia de indemnizaţie .