Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La sporul condiții deosebite 1992_1995 se adaugă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La sporul condiții deosebite 1992_1995 se adaugă cele 3 luni ...

La sporul condiții deosebite 1992_1995 se adaugă cele 3 luni la an. Mulțumesc
Se aplica prevederile legii nr.3/1977
Art.16
Persoanele care au lucrat cel puţin 5 ani în grupele I şi II de muncă au dreptul sa li ia în calculul vechimii în munca, pentru fiecare an lucrat în aceste grupe: un an şi şase luni pentru grupa I sau un an şi trei luni pentru grupa II. În aceste cazuri nu se reduce limita virstei de pensionare.