Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lichidare srl-asociat unic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lichidare srl-asociat unic

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema ;sotul meu,asociat unic la un srl,a decedat in 19.12.2009,ce demersuri trebuiesc facute si unde pentru inchiderea societatii ? Cu multumiri !
In functie de prevederile Actului Constitutiv al societatii infiintate de sotul dvs. , e bine sa va prezsntati la oficiul registrului Comertului unde este inregistrata societatea, cu certificatul de deces al sotului , certificatul de casatorie si actele de identitate ale mostenitorilor ( sotia si copiii) pentru a cere dizolvarea societatii. Consultantii registrului comertului va vor indruma in vederea completarii dosarului aferent acestei proceduri.
Fie alegeti calea pe care v-a sugerat-o colega sdianaviolina, fie continuati activitatea in calitate de succesor, ori cesionati ori mergeti pe legea falimentului.
concret ce trebuie sa fac sa merg pe legea falimentului?