Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligati la concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligati la concediu fara plata

Buna ziua . Lucrez la o societate unde suntem obligati de angajator sa ne facem cerere de concediu fara plata pentru o anumita perioada . Este legal ?
Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia..

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator, chiar daca este din sectorul public.