Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme concediu

Daca am zile de concediu , angajatorul are voie sa refuze sa mi-le acorde ? Lucrez la un depozit ca stivuitorist.. in aceasta perioada depozitul nostru nu mai are de munca , compania ne-a trimis sa lucram in alte depozite ale lor, doar ca celelalte au alt profil( aici lucram cu turbine ..unde ne trimite lucram cu alimente ....) ei nu imi pot oferi acelas post cat sumt acolo ,adica nu voi lucra ca stivuitorist ci ma va pune sa trag de liza manuala,eu refuz sa fac acest lucru pentru ca in contractul meu scrie Stivuitorist nu manipulant marfa, am refuzat si le-am zis ca vreau sa imi iau toate zilele de concediu care le mai am ,ei au spus ca nu m-il da si ca ma baga fara plata ..
concediul de odihna trebuie aprobat de seful dvs dar cererea de concediu fara plata trebuie semnata de dvs
Av Vasilescu Florin, Avocat
Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia..

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a trimite in "somaj tehnic" salariatii.
Multumesc ! Puteti inchide topic-ul
Augustin07, utilizator