Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata fortat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata fortat

Buna ziua! Angajatorul ma poate baga obligat in concediu fara plata? Daca da, in ce conditii? Multumesc anticipat!
OanaMihaelaArvantidis, utilizator
Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia ..

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a va trimite in "somaj tehnic".