Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pe 15.04.ac. e-distributie schimba contoarele cu unele ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pe 15.04.ac. e-distributie schimba contoarele cu unele performante, ...

Pe 15.04.ac. e-distributie schimba contoarele cu unele performante, se exclude situatia de a mai da index-ul ( eu avand contract cu Digi-energie). Pe 29 aprilie in urma interventiei Digi incerc sa dau index-ul dar robotul acestora functioneaza dupa contorul vechi si nu il accepta, mi se pun din oficiu 30 Kw. cu toate ca ii informasem de noul contor trimitind fotocopii dupa bonul de miscare si seria contorului. Pe 29.05.ac. situatia se repeta dar nu primesc factura. Pe 29 Iunie situatia se repeta, trimit din nou sesizare si fotocopii iar raspunsul e, 30 Kw in plus. Pe 14 Iulie depun o sesizare e-distributie plus dovezi foto iar raspunsul e de domeniul absurdului, situatia relatata de mine este reala dar ei ar fi trebuit sa informeze pe cei carora le vand energie de modificarile facute. Digi-energie merge pe contorul vechi care are o serie iarin realitate, pe peretele casei exista un alt contor cu o alta serie. Am depus o sesizare online si la ANRE Bicuresti . In aceasta situatie ce mai pot face ?
Buna seara,
Sesizați OPC-ul.
Succes!