Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea dreptul de a avea foaia de observatie a unui pacient ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

dreptul de a avea foaia de observatie a unui pacient decedat

Mi se pare absurd articolul 21 din legea 46/2003 care spune ca:
Art. 21
Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa decesul acestuia.

Tatal meu a decedat in spital din cauza unei probleme care dupa parerea mea putea fi rezolvata printr-o interventie chirurgicala. Spitalul refuza sa imi dea copia foii de observatie, pentru ca aceasta lege ii impiedica (?).
Eu deci nu am dreptul sa aflu cum a fost tratat tatal meu. Nici macar fotocopia dupa filmul tomografiei (despre care ei spuneau ca as putea sa o am) nu mi-au dat-o.
As dori sa contactez un avocat (de preferat din Ploiesti) pentru a cere copiile documentelor medicale, pentru ca mi-au spus ca prin intermediul unui avocat se poate.
Va multumesc.
urmati sfaturile lor si porniti la investigatiile necesare.
poate fi vorba de un caz de malpraxis care este ascuns de medicii care il aveau sub tratament pe tatal dvs.

av.m.vasilescu