Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inscriere nou proprietar la Asociatie de proprietari.O ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inscriere nou proprietar la Asociatie de proprietari.O persoana ...

Inscriere nou proprietar la Asociatie de proprietari.O persoana dupa ce face succesiunea trebuie sa duca la asociatia de proprietari copie dupa certificatul de mostenitor pentru inscrierea noului proprietar?
Va multumesc!
Da, acesta va fi titlul sau de proprietate asupra imobilului.
Multumesc frumos pentru raspuns din cate am inteles conform legii 196/2018 trebuie doar sa prezinte copie dupa act identitate si copie dupa certificat mostenitor nu sa le si mai lase acest topic acum m-am uitat fiind dezbatut anterior pe acest forum
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Legiuitorul a prevazut obligatia in sarcina proprietarului sa "prezinte" documente justificative
In practica ,asociatiile de proprietari solicita depunerea de copie documente pentru consemnarea in cartea de imobil
Aveti dreptul sa depuneti documentele in cauza eventual posand cu marker paragrafele cu date sensibile sub incidenta GDPR
@ynocentta,
Aveti dreptul sa depuneti documentele in cauza eventual posand cu marker paragrafele cu date sensibile sub incidenta GDPR

Si care ar fi, in opinia dvs. acele paragrafe cu date sensibile?
La o asociatie de proprietari, documentele prezentate in copie, trebuie sa fie exact ca si originalul, eventual sa se stipuleze ca documentul reprezinta o copie "Conform cu originalul" . Asadar, daca este o copie cfm. cu originalul, apoi asa sa fie, nu bazaconii cu paragrafe cu date sensibile ce trebuie acoperite cu markerul...
Peste tot dati/prezentati copii ale actelor de stare civila, precum si tot felul de alte date si nu va faceti probleme ( abonament telefon, inscriere la biblioteca, etc.), dar va facei probleme ca la as. prop. ca trebuie sa "posati cu marker paragrafe cu date sensibile. Pe bune?
@ynocentta,
Aveti dreptul sa depuneti documentele in cauza eventual posand cu marker paragrafele cu date sensibile sub incidenta GDPR

Si care ar fi, in opinia dvs. acele paragrafe cu date sensibile?
La o asociatie de proprietari, documentele prezentate in copie, trebuie sa fie exact ca si originalul, eventual sa se stipuleze ca documentul reprezinta o copie "Conform cu originalul" . Asadar, daca este o copie cfm. cu originalul, apoi asa sa fie, nu bazaconii cu paragrafe cu date sensibile ce trebuie acoperite cu markerul...
Peste tot dati/prezentati copii ale actelor de stare civila, precum si tot felul de alte date si nu va faceti probleme ( abonament telefon, inscriere la biblioteca, etc.), dar va facei probleme ca la as. prop. ca trebuie sa "posati cu marker paragrafe cu date sensibile. Pe bune?