Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru a ocupa funcţia de consilier juridic, cod cor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru a ocupa funcţia de consilier juridic, cod cor 261103, ...

Pentru a ocupa funcţia de consilier juridic, cod cor 261103, sunt necesare studiile superioare de drept, sau este nvoie si de un curs/acreditare suplimentară? Multumesc!
Studii superioare de drept .
Pentru absolvenții de Drept codul COR potrivit este 261102 - jurisconsult.

În România sintagma ”consilier juridic” reprezintă un titlu profesional reglementat, ce presupune o opțiune bilaterală solicitare/primire – absolvent de drept/organizație profesională, condiționată de un set de reguli definit de Legea 514/2003 privind organizarea și exercitarea profesiei de consilier juridic la care se adaugă prevederile Legii 51/1995 privind organizarea și exercitarea profesiei de avocat.

[ link extern ]
Obigatoriu studii superioare de drept.