Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donare sediu asociatie si intocmire contract comodat ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donare sediu asociatie si intocmire contract comodat cu noii proprietari.

Am o asociatie non-profit. Pentru sediu avem un contract de donatie pentru proprietatea pe care o detinem. dorim sa donam aceasta proprietate unei alte asociatii si apoi sa incheiem un contract de comodat cu noii proprietari pentru a ramane cu sediul la aceasi adresa. Se poate face acest lucru? Si daca da, după ce se va intocmi contractul de comodat mai trebuie depus undeva la judecatorie sau cum ar trebui procedat?
Multumesc.
george-neagu, moderator
da, ar trebui totusi depus la Judecatorie ca dovedeste noul temei pentru care aveti acolo sediul , din moment ce si la infiintare s-a cerut dovada ca aveti un titlu juridic asupra acelui spatiu, casa va permite sa il declarati ca sediu... sunt insa judecatorii care refuza pe motiv ca daca nu se schimba adresa de sediu nu trebuie operat si in RAF ca schimbi temeiul juridica, sau ca a expirat contractul vechi si inciei unul nou etc.