Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, Pentru un angajat care se intoarce dintr-o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, Pentru un angajat care se intoarce dintr-o zona rosie, ...

Buna ziua,

Pentru un angajat care se intoarce dintr-o zona rosie, conform noilor modificari 5 zile va avea concediu medical platit de FNUASS . Dar cum va figura cu diferenta de 9 zile . Are decizie de carantina de 14 zile de la vama.

Multumesc,
Legi facute de idi*ti! Merge un oarecare si-si face vacanta in Aruba. Aruba e in zona rosie. Cand vine in tara de ce ar trebui eu, angajatorul, sa-i platesc X zile de carantina? Si in general de ce sa platesc primele zile din concediul medical?! De ce e nevoie sa creditez statul, doar ca sa am apoi de umblat pe la cjas sa-mi recuperez banii? Sa-i plateasca cei care sunt beneficiarii contributiei!