avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru venituri din dividende?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru venituri din dividende?

Bună ziua,

Dacă am un SRL (fără angajat) și nu depășesc plafonul de 12 salarii, mai trebuie să plătesc CASS pentru venituri din dividende?

Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 20 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:28, 20 August 2021
Nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa am asigurare de sanatate in srl fara angajati catalin_utilizator67 catalin_utilizator67 Buna ziua Vreau sa deschid un SRL fara angajati, dar vreau sa am asigurare de santate? Cum procedez in acesta directie? In principiu, estimez ca o sa ... (vezi toată discuția)
Ca si srl, daca depasesc venitul anual peste 30.600 de lei, voi ... BaciuRobert BaciuRobert Ca si SRL, daca depasesc venitul anual peste 30.600 de lei, voi plati CASS 10% din 30.600 lei. Dar, daca ma angajez (CM de 2 ore), in propria firma, voi ... (vezi toată discuția)
Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)