Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitorul si declaratia de acceptare. Distanta, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitorul si declaratia de acceptare. Distanta, rudele rau-intentionate si lipsa actului de deces. Ce e de facut?

Avem o situație pe scara blocului vecin.
1. Un bunic a decedat acum 4 luni în orașul X. Nepotul este în țara Y și dorește să semneze, în calitate de moștenitor, o declarație de acceptare. Nu a trecut termenul de 1 an.
Cum poate să semneze acea declarație dacă se prezintă la Consulat fără certificatul de deces?
Rudele nu doresc să facă o fotocopie la actul de deces pentru a-l ajuta pe tânăr.

2. Avem un vecin septagenar, șef de scară de bloc, care ridică următoarea problemă asemănătoare:
- ipotetic - dacă un bunic decedat, care locuiește în orașul X, are un nepot în cealaltă parte a țării, în orașul Z, iar rudele din preajma bunicului sunt rău-intenționate, cum poate acel nepot să se afișeze în fața oricărui notar (așa spune legea că are voie) din țara asta și să solicite semnarea declarației de acceptare în termenul de 1 an fără certificatul de deces al bunicului? Rudele rău-intenționate nu doresc să-i dea acest certificat.
Cum procedează nepotul?

Mulțumim
Silvia1945, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~