Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se poate evita plata dublă a TVA-ului ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se poate evita plata dublă a TVA-ului ?

Bună ziua,

Prietena mea, cetățean albanez, intenționează să achiziționeze un autoturism Dacia, nou, de la un dealer din România. Autoturismul urmează să fie înmatriculat pe numele ei, în Albania. Cum se poate evita plata dublă a TVA-ului ? Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Din cunoștințele mele, trebuie verificat dacă există vreun tratat bilateral între România și Albania pe această temă și de văzut în ce condiții se poate evita dubla taxare conform acelui tratat.
Mulțumesc pentru răspuns, Cristina. Există o Convenție de evitare a dublei impuneri, semnată la 11 mai 1994, între Guvernul României și Guvernul Republicii Albania și ratificată de Parlamentul României prin Legea nr. 86 din 18 octombrie 1994 (publicată în Monitorul Oficial nr. 302 din 25 octombrie 1994). Din păcate, această Convenție face referire doar la impozitul pe venit și la impozitul pe capital, nu și la TVA. Nu am știre de existența unei convenții referitoare la TVA dar dacă cineva, cumva.........., mulțumesc de pe acum.