Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vanzare Cursuri/Ebookuri online, necesitatea unor ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vanzare Cursuri/Ebookuri online, necesitatea unor informatii.

Salut! Daca doresc sa vand cursuri/ebookuri online pe un site de acest gen cum ar fi Sellix, Shopify etc. este necesar sa am infiintat un SRL sau sa am PFA? Trebuie sa impozitez veniturile oricat de mici ar fi acestea?
Multumesc!
Buna ziua,

Trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale, avand in vedere faptul ca instrainati cursuri sau carti in format electronic, in spatiul virtual.

Veniturile sunt supuse impozitarii.

Pe site, trebuie sa reglementati termenii si conditiile de utilizare, care, in esenta, reprezinta contractul incheiat la distanta.

Prin acest contract, incheiat fara prezenta fizica, simultana,a partilor, reglementati modalitatea in care derulati activitatea comerciale.

Acest contract este incheiat prin bifarea casutei ""Accept termenii si conditiile".

Termenii si conditiile se completeaza cu Politica de confidentialitate , cu Politica privind fisiere tip COOKIE, si , eventual, cu alte politici de pe site.

Casutele de acceptare nu trebuie sa fie prebifate.

Totodata , activitatea de prelucrare a datelor personale este constanta, deci trebuie sa detineti si registrele destinate prelucrarii.

Eventual, reglementati o politica se stocare si una de stergere a datelor personale.

Motivele pentru care dreptul de stergere a datelor se poate activa sunt prevazute la art. 17 alin. 1 lit. a)-f) GDPR, iar exceptiile de la acest drept sunt prevazute la art. 17 alin. 3 lit. a)-e) GDPR.

Amenzile , pentru incalcarea normelor GDPR, sunt ridicate, ele pot atinge 4 % din cifra de afaceri.
Ma puteti contacta, pentru lamuriri.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat