Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pe perioada concediului de ingrijire copil, se fac ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pe perioada concediului de ingrijire copil, se fac contributii ...

Pe perioada concediului de ingrijire copil, se fac contributii la CAS? Sau vechimea merge si fara contributii?
Perioada concediului de îngrijire copil constituie vechime în munca și nu trebuie sa contribuiți la Cas.
Perioada în care o persoană beneficiază de indemnizatia CCC constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public și a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare.

Perioada concediului pentru creșterea copilului constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.

Asupra drepturilor prevăzute de OUG 111/2010 (indemnizatie , stimulent) nu se datorează impozit și nici contribuțiile sociale obligatorii stabilite de lege.
In acest caz, la Pilonul 2 de pensii, angajatorul sau statul vireaza contributii? P2 nu merge pe perioada CCC ?
Pe perioada de CCC sunteti asigurata la sanatate, plata contributiei fiind facuta de catre AJPIS.

Nu se plateste contributia lunara, dar perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare la pensie .
Pensia pilon 2 inregistreaza plati?