avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Poate soacra mea face testament in timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Poate soacra mea face testament in timpul vietii, ...

Buna ziua !
Poate soacra mea face testament in timpul vietii, si sa lase casa, care este pe numele ei, nepoatei ei ?
Mentionez, ca socrul meu nu mai traieste, insa succesiunea nu a fost dezbatuta, succesorii ar fi soacra mea si un singur copil de-al lor.
Ideea este, daca se poate sari peste succesiune in favoarea testamentului ?
Cel mai recent răspuns: andynyul , utilizator 13:47, 27 August 2021
Buna ziua,
Daca casa apartne doar dumneaei ii poate face testament...
Daca nu i apatine... o sa trebuiasca dezbatuta succesiunea si apoi face ce vrea cu partea dumneaei...
Fiul de ce nu cere dezbaterea succesiuni?
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2021
Ionut.ion, utilizator
Casa este pe numele soacrei si socrului decedat.
Noi intre timp am divortat, fiica mea a ramas in casa cu tatal ei, insa din cauza ca vrea sa duca o femeie noua in casa, pe care nici fiica mea nu vrea, nici soacra, care sta si ea in curte comuna cu fiul si nepoata, am vrea sa sarim peste succesiune cumva, deoarece costa f mult in jur de 2500 euro, am vrea sa aiba si fiica mea parte din casa.
Momentan, socra mea avand dreprul la 5/8 din casa, dupa sotul defunct, cu partea ei ar putea face orice, nu ?
3/8 ar ramane fiului ei, daca vrea.
Daca nu, poate testa intreaga casa nepoatei, sau oricui doreste ?
Acum doar declarativ are aceste drepturi, care fara succesiune sunt egale cu zero.
Mergeti la un notar si vedeti daca va poate ajuta cu ceva acum...
Cred ca i poate dona cel mult jumatate din bunuri, partea ce ii apartine conform actelor de acum.
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2021
Ionut.ion, utilizator
Multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire nepoata Pandrea Raul Viorel Pandrea Raul Viorel In urma cu multi ani,sotia mea,nasa si bunica ei,au incheiat la Notariat un Testament prin care ii lasa sotiei mele,casa impreuna cu terenul aferent,in ideea ... (vezi toată discuția)
Divort, succesiune andynyul andynyul Buna ziua ! As dori va-rog frumos niste raspunsuri la situatia in care ma aflu: Eu si sotul meu, impreuna cu fiica noastra de 18 ani stam intr-o casa, curte ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)