Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. La instrainarea (V-C) unei proprietati care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. La instrainarea (V-C) unei proprietati care consta ...

Buna ziua.
La instrainarea (V-C) unei proprietati care consta intr-un apartament aflat într-o vila compusa din 2 apartamente suprapuse plus curte dar la care terenul este in indiviziune, este necesară si prezenta (acceptul) proprietarului celui de-al doilea apartament?
Mentionez ca cele doua apartamente au proprietari diferiti si numai terenul este in indiviziune.
multumesc!
Nu, proprietarul apartamentului isi vinde apartamentul impreuna cu cota indiviza din teren fara sa aiba nevoie de acordul altcuiva.
multumesc mult