avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Din pacate ma confrunt cu o problema. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Din pacate ma confrunt cu o problema. Sunt angajata ...

Buna ziua!
Din pacate ma confrunt cu o problema. Sunt angajata la patron din anul 2012.. Pana in momentul de fata.Ca sa constat in urma cererii Revisalului de la firma, ca am urmatoarele suspendari in campul muncii pe diferite perioade,iar ele incep in felul urmator: incepand de pe data de: 01.12.2018 pana in data de 16.12.2018...
Urmatoarea incepand cu data de: 21.01.2019 pana in data de 01.02.2019
Urmatoare incepand cu data de: 09.05.2019 pana in data de 01.07.2019 specificand in dreptul fiecarei intreruperi " Suspendare prin acordul ambelor parti" desi, nu mi s-a adus la cunostinta ceva,nu mi s-a adus sa semnez un act precum ca imi dau acordul pt suspendarea contractului. Din 2012 de cand lucrez in aceasta firma nu am avut un medical,nu mi-am luat concedii in fara plata,nu am avut lipsuri in campul muncii. Cum se explica faptul ca aceste intreruperi fara acordul meu s-au efectuat????
Iar din data de: 17.08.2020 pana in data de 01.09.2020 in dreptul acestor date specifica urmatoarele afirmatii: In cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii,fara incetarea raportului de munca,pentru motive economice,tehnologice,structurale sau similare. As vrea sa stiu ce inseamna si ce pot face in cazul de fata??
Va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Septembrie 2021
Ciobanu Victorita, utilizator
Cel mai recent răspuns: tomaion , utilizator 05:31, 15 Septembrie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Suspendare prin acordul ambelor parti" - ar inseamna concediu fara plata.

"Intreruperea sau reducerea temporara a activitatii,fara incetarea raportului de munca,pentru motive economice, tehnologice,structurale sau similare"- se numeste in termeni populari "somaj tehnic" , situatie in care nu se solicita acordul salariatului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intocmai,eu,nu mi-am luat concediu fara plata cum am specificat si in prezentare,avand continuitate zilnic in campul muncii,fiind prezenta zilnic la treaba cu acelasi program,(program de 8 ore) chiar si pe perioada pandemiei avand colaborarii cu diferite firme. Dupa cum mi-ati explicat faptul ca se muneste "somaj tehnic" pt aceasta formalitate nu trebuia sa primesc niste bani??
Este posibil sa fi facut fals si uz de fals in acte si sa semneze in locul meu???
Ce ma sfatuiti sa fac??
Va multumesc din suflet pt timpul acordat!

Cornel Vasile a scris:

"Suspendare prin acordul ambelor parti" - ar inseamna concediu fara plata.

"Intreruperea sau reducerea temporara a activitatii,fara incetarea raportului de munca,pentru motive economice, tehnologice,structurale sau similare"- se numeste in termeni populari "somaj tehnic" , situatie in care nu se solicita acordul salariatului.

Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2021
Ciobanu Victorita, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil sa fi intocmit acte care pot atrage raspunderea juridica a lui.

Pentru "somaj tehnic", trebuia sa primiti o indemnziatie ce cel putin 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avea dreptul de a ma baga in concediu fara plata specificand faptul ca eu mi-am dat acordul desi nu este adevarat,dupa cum am specificat,nu am ramas nicio zi acasa ???

Din pacate fiind prezenta la munca,eu,nu am primit decat salariul,in cazul in care am fost bagata in "somaj tehnic" pe periada cuprinsa intre 17.08.2020-01.09.2020,nu am primit nici-un ban,este posibil ca acesti bani sa-i fi oprit patronul,bagand-ui in buzunarul lui si sa mearga pe burta??
Ultima modificare: Luni, 13 Septembrie 2021
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibila si situatia descrisa de dvs. ...


Obs.
Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct RASPUNDE.

Alte discuții în legătură

Intrerupere temporara a activitatii in constructii ContSters113415 ContSters113415 Suntem o societate de constructii si in aceasta perioada nu avem de lucru. Administratorul societatii a decis sa plateasca salariatii cu 75% dar fara sa ... (vezi toată discuția)
Restrangere activitate pentru angajati in constructie MikiSava MikiSava Buna ziua, Cazul pe care vreau sa-l supun atentiei dvs este urmatorul: o societate de constructii nu mai are activitate pe perioada iernii, pana pe la ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic batrineanu batrineanu buna ziua daca ma poate ajuata cu o informatie [b]PE CE DURATA SE POATE ACORDA JOMAJ-UL TEHNIC? SI DACA INFLUENTEAZA CU CEVA ACORDAREA ... (vezi toată discuția)