Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Din pacate ma confrunt cu o problema. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Din pacate ma confrunt cu o problema. Sunt angajata ...

Buna ziua!
Din pacate ma confrunt cu o problema. Sunt angajata la patron din anul 2012.. Pana in momentul de fata.Ca sa constat in urma cererii Revisalului de la firma, ca am urmatoarele suspendari in campul muncii pe diferite perioade,iar ele incep in felul urmator: incepand de pe data de: 01.12.2018 pana in data de 16.12.2018...
Urmatoarea incepand cu data de: 21.01.2019 pana in data de 01.02.2019
Urmatoare incepand cu data de: 09.05.2019 pana in data de 01.07.2019 specificand in dreptul fiecarei intreruperi " Suspendare prin acordul ambelor parti" desi, nu mi s-a adus la cunostinta ceva,nu mi s-a adus sa semnez un act precum ca imi dau acordul pt suspendarea contractului. Din 2012 de cand lucrez in aceasta firma nu am avut un medical,nu mi-am luat concedii in fara plata,nu am avut lipsuri in campul muncii. Cum se explica faptul ca aceste intreruperi fara acordul meu s-au efectuat????
Iar din data de: 17.08.2020 pana in data de 01.09.2020 in dreptul acestor date specifica urmatoarele afirmatii: In cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii,fara incetarea raportului de munca,pentru motive economice,tehnologice,structurale sau similare. As vrea sa stiu ce inseamna si ce pot face in cazul de fata??
Va multumesc!
Ciobanu Victorita, utilizator
"Suspendare prin acordul ambelor parti" - ar inseamna concediu fara plata.

"Intreruperea sau reducerea temporara a activitatii,fara incetarea raportului de munca,pentru motive economice, tehnologice,structurale sau similare"- se numeste in termeni populari "somaj tehnic" , situatie in care nu se solicita acordul salariatului.
Intocmai,eu,nu mi-am luat concediu fara plata cum am specificat si in prezentare,avand continuitate zilnic in campul muncii,fiind prezenta zilnic la treaba cu acelasi program,(program de 8 ore) chiar si pe perioada pandemiei avand colaborarii cu diferite firme. Dupa cum mi-ati explicat faptul ca se muneste "somaj tehnic" pt aceasta formalitate nu trebuia sa primesc niste bani??
Este posibil sa fi facut fals si uz de fals in acte si sa semneze in locul meu???
Ce ma sfatuiti sa fac??
Va multumesc din suflet pt timpul acordat!

Cornel Vasile a scris:

"Suspendare prin acordul ambelor parti" - ar inseamna concediu fara plata.

"Intreruperea sau reducerea temporara a activitatii,fara incetarea raportului de munca,pentru motive economice, tehnologice,structurale sau similare"- se numeste in termeni populari "somaj tehnic" , situatie in care nu se solicita acordul salariatului.

Ciobanu Victorita, utilizator
Este posibil sa fi intocmit acte care pot atrage raspunderea juridica a lui.

Pentru "somaj tehnic", trebuia sa primiti o indemnziatie ce cel putin 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Avea dreptul de a ma baga in concediu fara plata specificand faptul ca eu mi-am dat acordul desi nu este adevarat,dupa cum am specificat,nu am ramas nicio zi acasa ???

Din pacate fiind prezenta la munca,eu,nu am primit decat salariul,in cazul in care am fost bagata in "somaj tehnic" pe periada cuprinsa intre 17.08.2020-01.09.2020,nu am primit nici-un ban,este posibil ca acesti bani sa-i fi oprit patronul,bagand-ui in buzunarul lui si sa mearga pe burta??
Manuela Rășină, administrator
Este posibila si situatia descrisa de dvs. ...

Obs.
Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct RASPUNDE.